1 / 6

W oczyszczalni ścieków w Henrykowie, zarządzanej przez MPWiK w Lesznie, wyczyszczona została otwarta komora fermentacyjna (OKF). Usuwanie pozostałości osadu i piasku z ogromnego zbiornika o pojemności aż 8279 m3 i wysokości ponad 10 m, przebiegło bez zakłóceń.

Przeznaczenie OKF-u to przetrzymywanie i przefermentowywanie osadów, które są produktem ubocznym oczyszczania ścieków. Zbiornik zbudowany jest żelbetu i ocieplony na całej powierzchni zewnętrznej. Jego ostatnie czyszczenie miało miejsce 10 lat temu.

– Zabieg ten, choć trudny, jest konieczny do prawidłowego przebiegu procesu technologicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa technologicznego – wyjaśnia Ireneusz Kawałkiewicz z działu Produkcyjnego. – Opróżnianie OKF-u to duże wyzwanie zarówno dla wykonawcy, jak i obsługi oczyszczalni. Możemy natomiast pochwalić się sukcesem tej operacji. Podczas usuwania pozostałości osadu i pisaku ze zbiornika, praca oczyszczalni ścieków przebiegała bez zakłóceń, a parametry ścieków oczyszczonych były zgodne z pozwoleniem wodno-prawnym. – dodaje.

Można uznać, że było to najtrudniejsze zadanie realizowane w oczyszczalni ścieków w Henrykowie w 2015 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj