Pasażerowie komunikacji miejskiej w Lublinie od drugiego tygodnia czerwca mogą bezpłatnie korzystać z linii „EKO” obsługiwanej elektrycznym autobusem EKOVOLT. Linia ta umożliwia poruszanie się po centrum miasta bez samochodu i ma na celu promocję transportu ekologicznego.

Trasa linii „EKO” prowadzi następującymi ulicami: Krakowskie Przedmieście (plac Litewski 03) – 3 Maja – Dolna 3 Maja – Wodopojna – Królewska – Narutowicza – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście (pl. Litewski 03). Linia kursuje w dni powszednie oraz w sobotę z częstotliwością co 20 minut. Od momentu uruchomienia linii do 31 sierpnia, przejazd linią będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie przejazd autobusem elektrycznym będzie kosztował 1 zł.

Ładowanie podczas postoju

Autobus elektryczny EKOVOLT jest efektem współpracy spółki Ursus z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie oraz Politechniką Lubelską w ramach Konsorcjum – Autobus Elektryczny.

Niskopodłogowy, 12-metrowy Ursus Ekovolt na pokład może zabrać 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Dla komfortu podróżujących zastosowano klimatyzację. Całkowita waga autobusu to 18 ton, a jego maksymalna prędkość to 70 km/h.

Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają baterie litowo-żelazowo-fosforowe. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby: pierwszy przez standardowe gniazdo sieciowe, drugi – z szybkiej ładowarki. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się w zajezdni, natomiast szybkie ładowanie ma miejsce na przystanku.

Podczas trwającego 50 minut postoju pojazd będzie w stanie zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km. Do tego celu pojazd wykorzystuje specjalną szybką ładowarkę, zasilaną z sieci trakcyjnej trolejbusów. Ładowarkę tego typu zainstalowano przy przystanku na al. Unii Lubelskiej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj