Jednym z kluczowych wyzwań, które wymusza przebudowę obecnie funkcjonującego modelu energetyki, jest dekarbonizacja. Nie dojdziemy do pełnej neutralności klimatycznej, jeśli wytwarzanie energii oparte będzie na paliwach kopalnych. Rozwiązaniem i drogą do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest energetyka oparta na źródłach odnawialnych.

Postępujące zmiany klimatu motywują świat do coraz bardziej radykalnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jednym z podstawowych narzędzi w tej walce jest dekarbonizacja. Dla Polski to obecnie jedno z kluczowych wyzwań, wiążące się z przebudową funkcjonującego modelu energetyki opartej na paliwach kopalnych na nowy, którego podstawą będzie energia ze źródeł odnawialnych. Choć w związku z tym pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości, to jedno jest pewne – przyszłość ma kolor zielony. 

Czym jest dekarbonizacja?

Dekarbonizacja to proces redukcji lub całkowitej eliminacji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych (GHG, greenhouse gases) uwalnianych do atmosfery. Do sektorów gospodarki, które w największym stopniu wpisują się w strategię dekarbonizacji, należą: przemysł, transport, energetyka i budownictwo. Sektor energetyczny odgrywa kluczową rolę w tym procesie, gdyż pozyskiwanie energii z paliw kopalnych, czyli ...