Bezpieczeństwo energetyczne to zasadniczy cel Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ten rok pokazał, że Polsce potrzeba dobrze skomponowanego miksu energetycznego, w którym OZE oraz termiczny odzysk energii stają się coraz silniejszymi argumentami w procesach dekarbonizacji i gospodarce odpadowej. Coraz więcej ekspertów podkreśla jednak, że bezpieczna i przyjazna środowisku przyszłość energetyczna to elektrownie jądrowe. 

Zdanych Polskich Sieci Energetycznych wynika, że produkcja energii elektrycznej w sierpniu 2024 r. wyniosła 13 408 GWh. W porównaniu z poprzednim rokiem to więcej o 4,71%. Zużycie krajowe było prawie takie samo jak rok temu i wyniosło 13 354 GWh.

W strukturze miksu energetycznego do połowy 2024 r. największy udział w produkcji energii elektrycznej miały elektrownie zawodowe. Dominowały węgiel kamienny (37,07%) i węgiel brunatny (23,8%). Niemniej jednak udział OZE wyniósł w sumie 28%, a eksperci zakładają, że do końca roku – przy dogodnych warunkach pogodowych (wiatr i nasłonecznienie) – może to być nawet 30%. 

Czy jednak przyszłość polskiej energetyki to energia odnawialna? A może miliony ton odpadów frakcji wysokokalorycznej przekształcane termicznie? Niewątpliwie to istotne ze względu na ochronę środowiska składowe miksu energetycznego. Czy jednak idziemy ku przyszłości związa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?