Końcówka roku to moment refleksji nad minionymi miesiącami oraz szansa na spojrzenie w przyszłość. Chciałabym móc napisać, że był to dobry czas dla recyklerów… Chciałabym napisać, że inwestycje hulają, branża się rozwija, a recyklerzy opływają w nadmiar zleceń. W przypadku branży recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych trudno jednak o optymizm. To był rok pełen wyzwań, z nadziejami, które rozbijały się o rzeczywistość. 

Ostatnie dwa lata przyniosły trudne czasy dla recyklerów. Branża recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej stanęła w obliczu poważnych trudności, które ujawniły się w pełni z początkiem 2024 r. Sprzedaż recyklatów – surowców wtórnych pochodzących z recyklingu – niemal stanęła w miejscu, co było odczuwalne w każdym kraju Wspólnoty. Sytuacja wynikała z dysproporcji między kosztami recyklatów a cenami surowców pierwotnych. Część surowców wtórnych wytworzonych w 2023 r. nie znalazła nabywców.

Wszyscy oczekiwali, że 2024 rok będzie przełomowy – i początki faktycznie wskazywały na ożywienie. Ceny surowców wtórnych zaczęły rosnąć w lutym, przynosząc nadzieję na trwały trend wzrostowy. Niestety, optymizm zgasł po kilku miesiącach. Dramatyczny okazał się już wrzesień, g...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?