Deszczówka to zasób, który należy odpowiednio zagospodarować

Deszczówka to zasób, który należy odpowiednio zagospodarować
Kamila Sekułowicz
05.03.2020, o godz. 9:03
czas czytania: około 3 minut
0

W Polsce wiele terenów zagrożonych jest suszą. Dlatego tak ważne jest zagospodarowanie wody deszczowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Musimy zacząć patrzeć na deszczówkę jak na skarb, zasób a nie jak na coś, czego należy się pozbyć z miasta – powiedział prof. dr hab. Maciej Zalewski podczas wystąpienia inaugurującego pierwszą część Stormwater 2020 poświęconą wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatycznych.

Prof. Zalewski mówił m.in. o korzyściach płynących z wdrażania ekohydrologii. Wskazywał na potrzebę rozwiązań systemowych i edukację społeczeństwa poprzez pokazywanie pozytywnych skutków podejmowanych działań (np. obniżenie temperatury o kilka stopni dzięki zalesieniu wokół budynków obniża zużycie energii). Na przykładzie Etiopii, gdzie testowano różne rozwiązania w zakresie hydrologii, pokazał, jak odpowiednie zagospodarowanie deszczówki w rolnictwie wpływa na jakość plonów i wzrost bioróżnorodności.

W Polsce 45,6 proc. terenów zagrożonych jest suszą rolniczą, 95,3 proc. hydrologiczną, 68,9 proc. hydrogeologiczną. Dlatego działania przeciwdziałające suszy są nie tylko potrzebne, ale przede wszystkim konieczne.

Pieniądze na retencję i zmiany klimatu

Trwają prace nad Planem Przeciwdziałania Skutkom Suszy (PPSS) na lata 2021-2027 mającym na celu skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi, zwiększanie retencjonowania wód, edukację, koordynację działań powiązanych z suszą oraz stworzenie instrumentów finansowych wspierających działania służące przeciwdziałaniu skutkom suszy. O znaczeniu projektu i warunkach dofinansowania mówiła dr Małgorzata Stolarska. Obecnie trwają konsultacje społeczne PPSS. Proces legislacyjny (PPSS otrzyma rangę rozporządzenia) powinien zakończyć się pod koniec roku.

Uczestnicy gdańskiej konferencji, dzięki Annie Czyżewskiej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mogli się również dowiedzieć, na czym polega projekt Agenda Miejska, który w Warszawie niewiele wcześniej zaprezentował minister klimatu Michał Kurtyka. Ma on na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz wsparcie miast w transformacji w przyjazne i neutralne klimatycznie. W ramach projektu będzie można otrzymać wsparcie finansowe m.in. na inwestycje związane z zagospodarowaniem wód opadowych i rozwój zieleni miejskiej.

Deszczówka pod kontrolą

W ramach drugiej sesji zaprezentowano rozwiązania związane z zagospodarowaniem deszczówki wdrożone nie tylko w Polsce, ale również w krajach takich jak Dania czy Indie. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie dr hab. inż. Agnieszki Generowicz z Politechniki Krakowskiej, która przedstawiła, w jaki sposób w Krakowie wykorzystuje się deszczówkę do mycia ulic. Inni prelegenci mówili o wykorzystaniu deszczówki w parkach, na stacjach benzynowych przy autostradach oraz w zakładach produkcyjnych.

Ostatnią sesję poświęcono rozwiązaniom informatycznym wspierającym monitorowanie opadów i zarządzanie deszczówką. I znów najciekawsze okazały się rozwiązania z Krakowa, które przedstawił Marcin Glixelli z MPWiK S.A. Kraków. Pokazał on, jak system monitoringu opadów ułatwia racjonalizację zarządzania kanalizacją.

Więcej informacji z kategorii “Wodociągi i kanalizacja”

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024