Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Deweloper nielegalnie wyciął drzewa przy ul. Bukowskiej w Poznaniu. Interweniowała policja

Deweloper nielegalnie wyciął drzewa przy ul. Bukowskiej w Poznaniu. Interweniowała policja
22.10.2020, o godz. 13:08
czas czytania: około 3 minut
0

Pierwotną decyzję zezwalająca na wycinkę drzew przy ul. Bukowskiej w Poznaniu uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo uchylenia decyzji, deweloper dopuścił się wycinki drzew. Po informacjach o działaniach inwestora próbowano przeprowadzić kontrolę w celu potwierdzenia stanu faktycznego na miejscu, jednak urzędników nie wpuszczono na teren budowy, a całość zakończyła się interwencją policji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu ma powstać zabudowa składająca się budynków mieszkalnych wielorodzinnych i lokali usługowych. Inwestor w połowie stycznia wystąpił o zgodę na wycinkę 25 drzew kolidujących z inwestycją. W zamian za usunięte 25 drzew kolidujących z budową inwestor został zobowiązany do posadzenia 106 drzew – w tym 88 przy ul. Bukowskiej 18 i Grunwaldzkiej 3, 10 w parku im. Jana Heweliusza i 8 w parku im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu.

Pierwszą decyzję dotyczącą wycinki drzew uchyliło ministerstwo

11 października stowarzyszenie Prawo do Przyrody, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego i ochrona przyrody poinformowało o tym, iż decyzja zezwalająca na wycinkę cennych, wiekowych lip przy ul. Bukowskiej 18 w Poznaniu została uchylona po odwołaniu złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odwołanie złożyło wspomniane stowarzyszenie w razem z Koalicją ZaZieleń Poznań zrzeszającą organizacje i osoby działające na rzecz ochrony obszarów o wartości przyrodniczej w Poznaniu. Mimo uchylenia decyzji przez MKiDN, deweloper dopuścił się wycinki drzew.

Zawiadomienie o nielegalnej wycince

Zawiadomienie o nielegalnej wycince drzew na terenie nieruchomości między Bukowską a Grunwaldzką w Poznaniu zostało przekazane – do Policji, Nadzoru Budowlanego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz WKiOŚ i Konserwatora Zabytków UM w Poznaniu oraz Prezydenta Poznania. Zawiadomienie to wystosował wystosował członek Koalicji ZaZieleń Poznań,  Robert Kalak.

W zawiadomieniu czytamy: “Zawiadamiam, że na terenie nieruchomości zostały wycięte wiekowe drzewa bez uzyskania prawomocnej decyzji zezwalającej na ich wycinkę.
Wnioskodawca – spółka Bukowska 18 MP Sp. z o.o. Sp. k. – nie uzyskał prawomocnej decyzji zezwalającej na usunięcie drzew, ponieważ od wydanej 6 lipca 2020 r. przez Prezydenta Miasta Poznania decyzji w ustawowym terminie wniesiono odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już samo złożenie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji, o czym wnioskodawca był poinformowany, bo jest to zapisane w samej decyzji. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia 17 września 2020 r. uchylił decyzję zezwalającą na usunięcie drzew. Tak więc wnioskodawca wyciął drzewa nie posiadając prawomocnej decyzji, czyli w tym przypadku wyciął je nielegalnie.”

Miasto podejmuje działania

W odpowiedzi na zawiadomienie miasto podejmuje działania “Po zawiadomieniu o możliwości nielegalnej wycinki, która dotarła do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, jego pracownicy udali się na miejsce w celu przeprowadzenia kontroli” – czytamy w informacji Urzędu Miasta Poznania. – “Niestety, nie wpuszczono ich na teren budowy. Inspektorzy wezwali policję, która po dokonaniu oględzin stwierdziła, że doszło do nielegalnej wycinki.

Wszczęto postępowanie z urzędu ws. usunięcia drzew bez zezwolenia

Wobec zaistniałej sytuacji Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska w Poznaniu wszczął postępowanie z urzędu ws. usunięcia drzew bez zezwolenia. Jeżeli informacja o nielegalnej wycince zostanie potwierdzona w trakcie oględzin, postępowanie będzie zmierzało w stronę wymierzenia inwestorowi administracyjnej kary pieniężnej (na podstawie art. 88 ustawy o ochronie przyrody). Wyznaczono już termin oględzin. Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska zawiadomił także o sprawie policję oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków – informuje Urząd Miasta Poznania.

Aktualizacja: otrzymaliśmy oświadczenie od dewelopera – spółki Bookowska 18.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024