Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny jest obecnie na szczególnym etapie rozwoju, bowiem kończy modernizację instalacji komunalnej do zagospodarowywania odpadów (MBP), a jednocześnie przymierza się do realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Skąd taka rozbieżność? Otóż Holding ma w swojej strukturze zarówno elektrociepłownię, jak i instalację komunalną.

– W ostatnich latach inwestujemy w elektrociepłownię w kierunku wykorzystania paliwa odnawialnego, jakim jest biomasa, dzięki czemu ponad 90% energii będzie wytwarzane z paliw odnawialnych. Węgiel będzie paliwem rezerwowym. Mamy też blok energetyczny opalany „pozostałościami z sortowania odpadów” – mamy nadzieję, że w przyszłości będzie on blokiem pracującym w podstawie. Sezonowo będą dołączane bloki biomasowe, w pierwszej kolejności ten kogeneracyjny, produkujący energię cieplną i elektryczną w skojarzeniu – wylicza Janusz Fic, prezes zarządu MPGK.

Uzasadniona budowa

Jeśli natomiast chodzi o inwestycję w spalarnię, to pojawiały się pytania, czy warto ją realizować, gdy „u sąsiada”, w Rzeszowie, funkcjonuje już jeden tego typu obiekt i zapowiadane jest uruchomienie kolejnych. Okazuje się jednak, że warto, a wpływ na to mają… uwarunkowania geograficzne.

– Krosno i okolice to piękny zakątek Polski, ale, niestety, drogi transportu odpadów są, można powiedzieć, tylko w jednym kierunku. To znacząco ogranicza możliwości zagospodarowywania tych odpadów. I to jest chyba fundamentem podjęcia naszej decyzji, czyli budowy takiej instalacji. Obecnie bowiem koszty transportu odpadów są bardzo duże – tłumaczy prezes Fic.

Generalnie projekty w gospodarce odpadowej, a tym bardziej odpadowo-energetycznej, są bardzo trudne. Komunikacja z mieszkańcami jest niezwykle ważna, tym bardziej że nie zawsze przyjmują oni racjonalne argumenty.

– Nasze plany ogłosiliśmy w 2014 czy 2015 roku. Były wówczas dość duże protesty przeciwko budowie takiej spalarni, wiele planów i wizji łatwo było podważać, wystosowano też inicjatywę obywatelską przeprowadzenia referendum w tej sprawie – przypomina J. Fic.

Ostatecznie referendum się nie odbyło, choć prezes Fic uważa, że dobrze by było je przeprowadzić, np. w przyszłym roku.

– Obecnie mamy już szereg zrealizowanych inwestycji, rozstrzygnięty przetarg i twarde decyzje, istotnie zmieniło się też postrzeganie realizacji tej inwestycji. Tak naprawdę więc tak długie procedowanie pomaga w uzyskaniu akceptacji społecznej – konkluduje.

Wszystko o Waste to Energy

Mnóstwo istotnych informacji dotyczących problematyki spalania odpadów będzie można uzyskać już niebawem podczas 17. edycji Konferencji Termiczne Przekształcanie Odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada br. Jednym z prelegentów będzie podczas niej również Janusz Fic.

W związku z zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią Covid-19, wydarzenie to odbędzie się tylko w formie online. Będzie transmitowane z profesjonalnego biura telewizyjnego, natomiast każdy uczestnik uzyska dostęp do transmisji na żywo, nagrania z obrad oraz z nieograniczonego dostępu do materiałów prezentowanych przez prelegentów.

Konferencja ta jest jednym z najważniejszych spotkań branży Waste to Energy, podczas którego zostaną omówione najważniejsze i najistotniejsze tematy dotyczące termicznego przekształcania odpadów.

Rejestracji na konferencję dokonać można TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj