Sadzonki kwiatów balkonowych i drzew za surowce wtórne, występy dzieci i młodzieży krakowskich szkół, prezentacje proekologicznych inwestycji, wycieczki piesze i rowerowe – Kraków po raz trzynasty włącza się w międzynarodowe obchody Dni Ziemi.

W tym roku gospodarzem większości imprez będzie ponownie Nowa Huta. 

„Dni Ziemi to pewien symbol myślenia o środowisku i jedno z naszych kluczowych działań w ramach edukacji ekologicznej” – mówiła Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK podczas prezentacji tegorocznych obchodów święta naszej planety.

MTP 300 x 250

Rok 2010 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Dlatego też tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi przebiegać będą pod hasłem „RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS”.

Kraków już trzynasty raz z rzędu włącza się w ogólnoświatowe obchody Dni Ziemi. „Przez dwa tygodnie szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w ekologiczne działania. Przygotowują spektakle, wystawy, sprzątają tereny wokół szkół, sadzą drzewa, organizują rajdy rowerowe i wycieczki piesze” – informowała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Wśród nowości tegorocznych obchodów są szkolenia dla zarządców i właścicieli nieruchomości w zakresie pielęgnacji zieleni. Prowadzą je pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska. Dwa z nich odbyły się już w marcu i kwietniu. „Są jeszcze wolne miejsca na szkolenie przewidziane na 23 kwietnia. Można się zgłaszać telefonicznie pod numerem 12-616-88-99” – zachęcała Małgorzata Mrugała.

Dziesiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie naszego miasta w ramach Dni Ziemi wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna, która odbędzie się 23 i 24 kwietnia przy alei Róż w Nowej Hucie. Jak co roku na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Osoby, które przyniosą 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych lub tyle samo zużytych baterii otrzymają sadzonki kwiatów balkonowych i drzew. „Zbiórka surowców odbywać się będzie w piątek i sobotę, w godzinach 11.00 – 16.00 lub do wyczerpania zapasów” – wskazywała dyrektor Mrugała. Przygotowano około 8 tysięcy sztuk sadzonek, wśród nich pelargonie i wrzosy.

W tym roku będzie można oddać zbędne termometry rtęciowe, które zgodnie z unijną dyrektywą zostały wycofane z obrotu. W zamian każdy otrzyma atrakcyjny upominek. Na estradzie odbędą się występu dzieci i młodzieży. Jednak z uwagi na katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, zrezygnowano z zapowiadanego wcześniej koncertu zespołu WU-HAE. Przewidziano warsztaty o tematyce ekologicznej i prezentacje inwestycji ekologicznych, realizowane przez jednostki i spółki miejskie. Inspektorzy Wydziału Kształtowania Środowiska będą udzielać informacji na temat przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów. Działać będzie kalkulator dwutlenku węgla. Nie zabraknie wycieczek rowerowych oraz pieszych, organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Nowej Huty.

Tradycyjnie w akcje w ramach Dni Ziemi włączą się też przedstawiciele władz miasta. Tym razem 45 młodych okazów klonów czerwonych, jarzębów i jesionów przybędzie na jednym ze skwerów w os. 2 Pułku Lotniczego.

Dzień Ziemi to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy świętowano ją w Stanach Zjednoczonych, 22 kwietnia 1970 roku. Dwadzieścia lat później ten dzień obchodzony był już na całym świecie. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.

W Polsce Dzień Ziemi świętowany jest od kilkunastu lat. Po raz pierwszy obchody zorganizowano w Warszawie w 1990 roku. Obecnie impreza ma charakter ogólnokrajowy. Celem Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. To także okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.

Szczegółowy program obchodów Dni Ziemi w Krakowie dostępny jest na stronie www.krakow.pl.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj