Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że tylko do piątku 13 sierpnia czeka na zgłoszenia polskich firm do najnowszego katalogu przedsiębiorstw, pracujących dla sektora jądrowego „Polish industry for nuclear energy 2021”.

W poprzedniej edycji katalogu z 2019 r. znalazło się ponad 300 polskich przedsiębiorstw, w tym ok. 50 z doświadczeniem w realizacji co najmniej jednego projektu dla zagranicznych elektrowni jądrowych w ostatniej dekadzie.

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada wybudowanie do 2043 r. sześciu dużych reaktorów lekkowodnych ciśnieniowych (PWR) o łącznej mocy od 6 do 9 GW. Pierwszy blok, zgodnie z aktualnymi założeniami miałby ruszyć w 2033 r.

Jak podkreśliło MKiŚ, wzorem poprzednich edycji z 2016 oraz 2019 r. katalog będzie intensywnie promowany przez rząd na forach międzynarodowych: na targach i wystawach przemysłowych, wśród wszystkich dostawców technologii jądrowych oraz wiodących podmiotów tego sektora na świecie.

Jako przykład polskiej firmy z dużym doświadczeniem, która zgłosiła się do najnowszej edycji katalogu, ministerstwo podało Tech-Pomp Serwis. W 2019 r. przedsiębiorstwo to pracowało dla francuskiej firmy realizującej usługi bezpośrednio dla jednej z elektrowni jądrowych EDF we Francji. W ramach realizacji tego projektu Tech-Pomp Serwis skompletowała i dostarczyła tymczasową instalację z pomp samozasysających odśrodkowych wirowych ze stali kwasoodpornej zaworów zwrotnych oraz zaworów zaporowych na potrzeby płukania i testów wymienników ciepła.

Czytaj więcej

Skomentuj