1 / 2

Koncert, który odbędzie się 18 sierpnia, rozpocznie duży projekt edukacji ekologicznej skierowany do mieszkańców Opola. Władze Opola będą zachęcać mieszkańców do segregacji odpadów.

Piknik i koncert pod hasłem “Opole w rytmie natury” rozpocznie, kosztujący 3 mln zł projekt edukacyjny, na który miasto pozyskało 2,2 mln zł dotacji. Działania informacyjne i edukacyjne “Wspólna akcja segregacja” przeprowadzone zostaną w Opolu i gminach Komprachcice i Turawa.

– Zabawą i rozrywką chcemy zachęcać do tego, żeby segregować odpady, myśleć o tym, że to, co porzucamy, może być raz jeszcze wykorzystane – powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Kampania informacyjna obejmuje tematykę szkodliwości niskiej emisji, ma też promować gospodarkę odpadami.

Kampania informacyjna rozpocznie się 18 sierpnia koncertem Dody z zespołem Virgin oraz zespołu Ravel. Na Osiedlu Armii Krajowej powstanie ekologiczne miasteczko i Mobilny Park Nauki z oczyszczalnią wody, elektrownią wodną, wirem wodnym i tamą wodną.

Będzie też wielka eko-gra planszowa, w której uczestnik jest jednocześnie pionkiem w grze. Gracz będzie rzucał wielką kostką, odpowiadał na pytania i zagadki znajdujące się na wielkoformatowej planszy. Z kolei w Eko-Domu, w osobnych pomieszczeniach: kuchni, łazience, salonie i biurze, dzięki przesuwnym elementom, zagadkom i quizom, uczestnicy dowiedzą się jak żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie.

W atrakcji “My kontra smog – atelier fotograficzne”znajdą się m.in. tematyczne kostiumy, takie jak “czysta chmura” czy „smog”. Będzie też można przebrać się za piec węglowy, stary komin czy śmieci, w Polsce często traktowane jak opał. Odbędą się też warsztaty: wytwarzanie eko-kosmetyków, zabawek z odzysku, eko-dekoracji i recyklingowej biżuterii.

Odbędzie się też spektakl teatralny, którego celem jest zwrócenie uwagi młodego odbiorcy na problemy ekologii. Dzieci zapoznają się ze zdrowym stylem życia, właściwym odżywianiem, segregacją śmieci i z prawidłowym sposobem korzystania z tego, co daje nam natura. Wybiorą się w podróż do krainy Gnomów, aby tam odkryć, że trzeba dbać o Matkę Ziemię.

Oprócz koncertu 18 sierpnia w tym roku zaplanowano pięć pikników w poszczególnych dzielnicach Opola.

W ramach projektu Opole będzie zapowiadało i wprowadzało nowe zasady selektywnej zbiórki z podziałem na pięć frakcji. Pojemniki mają pojawić się w Opolu 1 kwietnia 2019 r. Miasto wyda też broszury i poradniki dotyczące prawidłowej segregacji odpadów.

Źródło: UM Opole, Radio Opole

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj