Prawie 112 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze przekształcenie blok elektrociepłowni w instalację mogącą wykorzystywać jako paliwo posortownicze odpady komunalne w Krośnie. Uroczyste podpisanie umowy nastąpi 17 czerwca.

50 mln zł z tej kwoty to dotacja z NFOŚiGW, pozostałe 61 743 000 zł to pożyczka na preferencyjnych warunkach. Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny. Umowę podpiszą Dominik Bąk, wiceprezes  NFOŚiGW i Jarosław Roliński, dyrektor departamentu ochrony Ziemi NFOŚiGW oraz Janusz Fic i Zdzisław Syzdek z  Zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Podpisaniu umowy towarzyszyć będzie konferencja, podczas której prelekcje wygłoszą: dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. Politechniki Łódzkiej; dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH w Krakowie oraz Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej “Ciepłownictwo Polskie”.

KHK szacuje, że do spalenia w blokach elektrociepłowniczych ma trafiać ok. 20 tys. ton odpadów rocznie – pozostałości z sortowania, których ponowne użycie nie będzie już możliwe.

Przewidziana instalacja do budowy w Krośnie to blok energetyczny o mocy 10 MWt. Instalacja ma zagospodarować pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych z terenu 27 gmin uczestniczących w projekcie pn.: „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego”.

W czwartek na stronie głównej Portalu Komunalnego od 12:00 transmitowana będzie relacja z konferencji dotyczącej tego projektu.

Czytaj więcej

Skomentuj