Dokąd trafia ściek oczyszczony? Afera medialna w Żywcu

Dokąd trafia ściek oczyszczony? Afera medialna w Żywcu
ko
07.03.2019, o godz. 13:18
czas czytania: około 2 minut
1

Do jeziora Żywieckiego trafiają ścieki - alarmuje lokalna prasa. Sprawę zauważyli wędkarze i poinformowali media. Tymczasem odprowadzanie ścieku odpowiednio oczyszczonego do wód powierzchniowych to normalna procedura.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Woda z oczyszczalni ścieków w Żywcu. Wpada fajnie wprost do jeziora. A detergenty czuć z daleka” – takim komentarzem opatrzył film i zdjęcia jeden z internautów na portalu społecznościowym. Lokalna prasa podjęła temat pisząc o zanieczyszczonej wodzie i odnosząc się do skażenia jeziora, do którego doszło rok temu podczas gaszenia pożaru magazynów z rozpuszczalnikami.

Tymczasem żywieckie przedsiębiorstwo wodociągowe uspokaja w wydanym przez siebie komunikacie, że odprowadzanie odpowiednio oczyszczonego ścieku jest normalną procedurą. Na stronie internetowej MPWiK czytamy:

Z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków do Jeziora Żywieckiego odprowadzane są ścieki oczyszczone, które spełniają zarówno polskie przepisy jak i wymagania unijne. Jakość tych ścieków pozwala na ich wprowadzanie do jeziora i nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla wód.  Należy jednak pamiętać, że z oczyszczalni nie odprowadza się wody a ścieki oczyszczone, które mogą zawierać resztkowe ilości detergentów. Stężenia tych substancji w ściekach oczyszczonych określają dokładnie polskie przepisy.

Zapewnia też, że na wylocie z miejskiej oczyszczalni ścieków nie odnotowano żadnego nieprzyjemnego zapachu, a do spółki nie dotarło żadne zgłoszenie od mieszkańców.

Piana, która widoczna jest na zdjęciach to efekt specyficznego ukształtowania terenu. Ścieki odprowadzane z oczyszczalni do jeziora Żywieckiego (zbiornika retencyjnego) muszą przepłynąć ponad wałem cofkowym o wysokości około 6 m. Rozpędzone ścieki przez większą część roku wpływają do pustego w tym rejonie zbiornika retencyjnego, czyli z poziomu szczytu wału spadają w dół, uderzając w specjalnie przygotowany próg. Podczas tego dochodzi do powstawania piany, która po kilkunastu metrach za progiem zanika.  Zjawisko to obserwowane jest od 2010 r., czyli od czasu gdy podczas rozbudowy i modernizacji oczyszczalni zastosowano inny sposób odprowadzania ścieków oczyszczonych do Jeziora Żywieckiego i, jak informuje MPWiK, mieszkańcom Żywca spacerującym po szczycie wału zjawisko to bardzo dobrze jest znane.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Azrael

Komentarz #16555 dodany 2019-03-14 13:28:39

odkrywca niczym Kolumb, poczytałby najpierw troche informacji zanim idiote z siebie zrobił w mediach

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024