Do jeziora Żywieckiego trafiają ścieki – alarmuje lokalna prasa. Sprawę zauważyli wędkarze i poinformowali media. Tymczasem odprowadzanie ścieku odpowiednio oczyszczonego do wód powierzchniowych to normalna procedura.

„Woda z oczyszczalni ścieków w Żywcu. Wpada fajnie wprost do jeziora. A detergenty czuć z daleka” – takim komentarzem opatrzył film i zdjęcia jeden z internautów na portalu społecznościowym. Lokalna prasa podjęła temat pisząc o zanieczyszczonej wodzie i odnosząc się do skażenia jeziora, do którego doszło rok temu podczas gaszenia pożaru magazynów z rozpuszczalnikami.

Tymczasem żywieckie przedsiębiorstwo wodociągowe uspokaja w wydanym przez siebie komunikacie, że odprowadzanie odpowiednio oczyszczonego ścieku jest normalną procedurą. Na stronie internetowej MPWiK czytamy:

Z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków do Jeziora Żywieckiego odprowadzane są ścieki oczyszczone, które spełniają zarówno polskie przepisy jak i wymagania unijne. Jakość tych ścieków pozwala na ich wprowadzanie do jeziora i nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla wód.  Należy jednak pamiętać, że z oczyszczalni nie odprowadza się wody a ścieki oczyszczone, które mogą zawierać resztkowe ilości detergentów. Stężenia tych substancji w ściekach oczyszczonych określają dokładnie polskie przepisy.

Zapewnia też, że na wylocie z miejskiej oczyszczalni ścieków nie odnotowano żadnego nieprzyjemnego zapachu, a do spółki nie dotarło żadne zgłoszenie od mieszkańców.

Piana, która widoczna jest na zdjęciach to efekt specyficznego ukształtowania terenu. Ścieki odprowadzane z oczyszczalni do jeziora Żywieckiego (zbiornika retencyjnego) muszą przepłynąć ponad wałem cofkowym o wysokości około 6 m. Rozpędzone ścieki przez większą część roku wpływają do pustego w tym rejonie zbiornika retencyjnego, czyli z poziomu szczytu wału spadają w dół, uderzając w specjalnie przygotowany próg. Podczas tego dochodzi do powstawania piany, która po kilkunastu metrach za progiem zanika.  Zjawisko to obserwowane jest od 2010 r., czyli od czasu gdy podczas rozbudowy i modernizacji oczyszczalni zastosowano inny sposób odprowadzania ścieków oczyszczonych do Jeziora Żywieckiego i, jak informuje MPWiK, mieszkańcom Żywca spacerującym po szczycie wału zjawisko to bardzo dobrze jest znane.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj