W związku z masowym śnięciem ryb w Odrze, Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu apeluje o niespożywanie ryb złowionych w rzece. Sanepid zapewnia przy tym, że ujęcia wody pitnej w powiecie oławskim są monitorowane, a woda wodociągowa jest w pełni zdatna do spożycia.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

W wydanym w czwartek komunikacie Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu przypomniał, że na całej długości rzeki nie znajduje się kąpielisko lub miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, które jest nadzorowane przez organy Sanepidu i gwarantuje bezpieczne wejście do wody i kąpiel.

„Ujęcia wody pitnej w powiecie oławskim są stale monitorowane, woda wodociągowa jest w pełni zdatna do spożycia i spełnia wymogi norm sanitarnych dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” – podano.

Sanepid zaapelował też do mieszkańców o nie spożywanie ryb wyłowionych w obrębie rzeki Odry do czasu wyjaśniania przez służby przyczyny ich śnięcia.

Czytaj więcej

Skomentuj