Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Dolnośląskie: 2,3 mln zł na unieszkodliwienie azbestu

Dolnośląskie: 2,3 mln zł na unieszkodliwienie azbestu
21.02.2014, o godz. 8:21
czas czytania: około 2 minut
0

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu ogłosił wyniki konkursu na dolnośląskie projekty dotyczące usuwania azbestu. Zarząd Funduszu zakwalifikował do dofinansowania zadania z 48 samorządów - mówi mówi Marek Mielczarek, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Samorządowcy zawnioskowali łącznie o dotacje w wysokości ponad 2,3 mln zł. Dzięki tym środkom planują unieszkodliwić ponad 3,5  tys. ton tego niebezpiecznego materiału. Największą ilość azbestu usunie gmina Wrocław – blisko 400 ton. Liderem jest też Trzebnica z zadaniem na likwidację ponad 330 ton azbestu. 200 ton materiałów zawierających azbest zostanie zebrane w gminie Pielgrzymka.

Samorządy, które pozyskały pieniądze w konkursie ogłoszonym przez WFOŚiGW we Wrocławiu, udostępnią je mieszkańcom w ramach własnych programów usuwania azbestu. Mieszkańcy będą mogli otrzymać bezzwrotne dofinansowanie od gmin na jego usunięcie w wysokości nawet do 100 procent kosztów. – Refundacją objęte zostaną koszty związane z demontażem, odbiorem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest – mówi Marek Mielczarek.

Beneficjentami konkursu WFOŚiGW we Wrocławiu są jednostki samorządu terytorialnego, realizujące przedsięwzięcia z zakresu usuwania azbestu, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadają aktualny program jego usuwania zatwierdzony przez Radę Gminy. JST uzyskują do 85 procent dotacji na zadanie obejmujące demontaż, zbieranie transport oraz unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest lecz nie więcej niż 680 złotych za tonę usuniętego odpadu. Konkurs jest realizowany w ramach ogólnopolskiego "Programu priorytetowego NFOŚiGW cz.2: usuwanie wyrobów zawierających azbest". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska udzieli dotacji dla WFOŚiGW we Wrocławiu na realizację programu na Dolnym Śląsku.

Warto przypomnieć dotychczasową statystykę programu azbestowego na Dolnym Śląsku. W okresie 2011-2013 prowadzono 64 zadania o łącznej wartości ok. 3 mln zł. W tym czasie usunięto ponad 3,6 tys. ton azbestu. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu  wyniosło ok. 1 mln zł a z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ok. 1,3 mln zł.

Na terenie Dolnego Śląska  – zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2012 – największe ilości (powyżej 100 tys. m2) materiałów zwierających azbest są w: Bystrzycy Kłodzkiej – 111 tys m2; Trzebnicy – 103 tys m2 i w Jeleniej Górze – 100 tys m2. Największa masa (powyżej 900 ton) materiałów azbestowych jest we Wrocławiu –  2,0 tys ton; Radkowie – 1,1 tys ton i w Głogowie – 0,9 tys ton. Na terenie województwa w 2012 r. oszacowano około 3,1 mln m2; 24,2 tys. ton i 30 tys. m długości wyrobów zawierających azbest.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026