35 ciepłych i wygodnych domków przekazało Miasto Gdynia w 2011 roku opiekunom bezdomnych kotów. W każdym mogą zamieszkać cztery miauczące zwierzaki. To część programu „Koci dom”, realizowanego od 2005 r. przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Od początku realizacji programu do opiekunów bezdomnych kotów trafiło 137 domków, wykonanych z drewna i ocieplanych styropianem. Mają zdejmowany dach pokryty papą oraz zadaszony podest, gdzie można wykładać karmę. Są podzielone w pionie i poziomie, dzięki czemu w każdym znajdują się cztery pomieszczenia zapewniające kotom dobre schronienie, również na czas zimy.

Wieloletni program, nadzorowany i finansowany przez Gdynię, prowadzony jest przy współudziale organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest pomoc zwierzętom. W program włączyły się również administracje budynków. Uzgadniają z opiekunami kotów miejsca usytuowania „kocich domów", a także kontrolują, czy wokół nich utrzymywana jest należyta czystość i porządek.

Osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, które chciałyby otrzymać domek w przyszłym roku, powinny zwrócić się z taką prośbą do administratora terenu lub w terminie między styczniem a lipcem wystąpić z pismem do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Należy dołączyć pisemną zgodą administratora terenu bądź wspólnoty na ustawienie domku w wybranym miejscu. Warunkiem otrzymania kociego domku jest także zobowiązanie się do dbania o czystość i porządek wokół niego oraz zapobiegania nadmiernemu rozmnażaniu się kotów.

W zamian za podjęcie współpracy gdyńskie schronisko „Ciapkowo", utrzymywane przez Miasto, wspomaga osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, przekazując im w miarę możliwości środki antykoncepcyjne dla zwierząt oraz suchą karmę.

W schronisku można również na koszt Miasta wysterylizować lub wykastrować bezdomne koty. Warunkiem jest schwytanie i dowiezienie zwierzęcia do schroniska po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zabiegu, a także zapewnienie kotu opieki przez pierwszych kilka dni po nim. 

źródło: gdynia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj