W wielu polskich miastach i wsiach trwają programy dofinansowujące usuwanie szkodliwego dla zdrowia azbestu. W ich ramach uzyskać można nawet całkowity zwrot kosztów poniesionych przy usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających ten rakotwórczy materiał. W poznańskim programie wnioski można składać do końca kwietnia.

W poznański, programie “Azbest” na likwidację szkodliwego materiału uzyskać można do 100 proc. zwrotu udokumentowanych kosztów netto. Kwota dofinansowania nie może jednak przekraczać 1000 zł za jedną tonę usuniętych i unieszkodliwionych wyrobów zawierających azbest.

– Obecnie funkcjonujące przepisy zobowiązują właścicieli i zarządców nieruchomości do usunięcia azbestu do 2032 r. Zdajemy sobie sprawę, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego chcemy wesprzeć mieszkańców w tym procesie – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Wnioski mogą składać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Dotacje są udzielane na działania związane z inwestycją lub jej częścią. Chodzi np. o wymianę pokryć dachowych, przegród, elewacji oraz innych elementów budowlanych na i w obiektach.

Aby otrzymać dotację, należy przejść przez wszystkie etapy: złożenie wniosku i podpisanie umowy o udzielenie dotacji, demontaż wyrobów zawierających azbest, zapakowanie i przygotowanie ich do transportu oraz sam transport, unieszkodliwienie na składowisku odpadów niebezpiecznych, złożenie rozliczenia dotacji. Pieniądze zostaną przekazane wnioskodawcy po zakończeniu inwestycji, złożeniu rozliczenia dotacji (w terminie nieprzekraczalnym do 15 października 2020 r.) i dokonaniu jego sprawdzenia.

– W tym roku na realizację programu w Poznaniu przeznaczone jest 330 tys. zł. Maksymalna możliwość dofinansowania dla jednego wnioskodawcy to 33 tys. zł – dodaje Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. A w tarnowskim powiecie nie obowiazuje ten program bo u nas w bloku pozostal balkon osloniety plyta eternitowa a blok nalezy do tarnowskiej spoldzielni mieszkaniowej.To jest na balkonie na trzecim pietrze a spoldzielnia pochwala taka szkodliwa samowolke i zadna sila nie zmusila jeszcze wtedy zamieszkala lokatorke do usuniecia szkodliwej oslony balkonowej To wiaze sie z trudnosciami bo urzednicy sa bardzo nieprzychylni tym ktorzy zglaszaja bo mieszkania sa powyzej tego balkonu i tez sasiedztwo balkonowe jak i z innej klatki przylegajacej do tego balkonu Czy ten program bedzie obowiazywal w strusinskim osiedlu miasta Tarnowa?

Skomentuj