Jubileuszowe XXV Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN (16-18 maja 2017 r.) za nami. Organizowane staraniami IGWP Targi już od 25 lat przyciągają do Bydgoszczy coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających. Sprawiają, że miasto, które opływają wody Wisły i Brdy, już zawsze będzie się kojarzyć z tą największą w tej części Europy branżową ekspozycją.

Kiedy w 1993 r. pomysłodawcy Targów otwierali ich pierwszą edycję, na stadionie Zawiszy zgromadziło się 69 wystawców. Dziś liczymy ich w setkach, a idea organizacji Targów okazała się strzałem w dziesiątkę. Dlatego wyrazy uznania należą się pomysłodawcom i budowniczym tego wydarzenia, członkom I Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polski”, z jej przewodniczącym, Romanem Wiertelakiem, i pierwszym dyrektorem, Józefem Wiśniewskim, na czele.

W maju zawsze razem

Bydgoszcz to miejsce, gdzie najlepsi specjaliści wciąż chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami. Robią to tym chętniej, gdyż od dwóch lat wystawa mieści się na terenach nowoczesnego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Są jednak i tacy, którzy z sentymentem wspominają ekspozycje pod dachami targowych namiotów, kiedy tak wielkie znaczenie miało to, czy pada deszcz, czy przygrzewa słońce tropików, a w centrum zainteresowania organizatorów leżały wszelkie zagadnienia dotyczące klimatyzacji, które… znamy już od podszewki. Tamte warunki są już historią – zawsze komfort wystawców stawialiśmy na pierwszym miejscu, dążyliśmy do tego, by stworzyć im godne warunki i dziś możemy się pochwalić infrastrukturą targową na prawdziwie europejskim poziomie. A jednak, co warte podkreślenia, nawet w latach ekspozycji w halach namiotowych wystawcy i zwiedzający nigdy nie zawiedli i zawsze przyjeżdżali. Okazało się bowiem, że trudno wyobrazić sobie te majowe dni bez wizyty w Bydgoszczy. Bo Targi WOD-KAN to święto naszej branży, to czas, który pragniemy spędzać razem.

Pomówmy o liczbach

W tym roku największa, posadowiona na 20 tys. m2, ekspozycja targowa branży wod-kan potwierdziła swą wypracowaną przez lata renomę. Targi WOD-KAN to marka, na dobre imię której wszyscy pracowaliśmy wspólnie latami – IGWP, wystawcy i zwiedzający.

Podczas XXV edycji Targów jubileusz obchodziły nie tylko one same, ale również nasi wieloletni wystawcy – gratulowaliśmy Polskiej Fabryce Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA (35 lat na branżowym rynku) czy spółce Corol, wychodzącej ze swą ofertą do wodociągowców już od 30 lat.

Podczas XXV Targów WOD-KAN gościliśmy 395 wystawców reprezentujących produkty 500 marek. Były z nami firmy, które wystawiają się tu corocznie, niezmiennie od 25 lat – Alter, Apator Powogaz, Enko-Pomiar. Kilkaset firm prezentujących produkty, maszyny, urządzenia i technologie to wystawcy, którzy przyjeżdżali na 24 czy 23 edycje wystawy. Co ważne, nasza wystawa wciąż się rozwija, a dowodem na to jest choćby liczba 30 firm, które zadebiutowały na Targach w tym roku.

Międzynarodowy charakter Targów podkreślali swą obecnością wystawcy z 15 krajów – Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi, Japonii, Izraela, Liechtensteinu, Francji, Hiszpanii, Włoch, Norwegii, Holandii, Turcji i Serbii.

Targowe laury

Tradycyjnie Targom towarzyszyły dwa konkursy – za najciekawszą ekspozycję i za rozwiązanie techniczne. Nagrodą jest Statuetka Grand Prix Targów WOD-KAN, wyróżniająca nagrodzony produkt i sprawiająca, że laureaci zyskują prestiż i jeszcze większą rozpoznawalność branży. W tym roku Komisja Konkursowa stała przed nie lada wyzwaniem i długo debatowała, szczególnie jeśli chodzi o nagrodę za najlepszy produkt. To tylko dowodzi, jak wielki postęp dokonał się w ostatnich latach w technologiach dedykowanych branży wod-kan i wiele mówi o tym, jak wiele innowacyjnych rozwiązań prezentowanych jest podczas Targów. Do finału trafiło 10 wyrobów, a ostatecznie Grand Prix otrzymały trzy firmy: GREMES, MD Enterprice i WOFIL. Jury doceniło także najlepsze stoiska tegorocznej wystawy i targową nagrodę przyznało trzem firmom: INTERHANDLER, HAWLE i EBRO TRADE.

Platforma dla biznesu i źródło wiedzy

Zamierzeniem organizatorów od zawsze było pogodzenie biznesu z nauką, by nasza branżowa wystawa dawała uczestnikom Targów szanse debaty, możliwość wymiany poglądów i pogłębienia wiedzy. Stąd też ekspozycji targowej towarzyszyły rozmaite konferencje, a w zeszłym roku podjęliśmy decyzję o współorganizacji z firmą Abrys Międzynarodowego Kongresu ENVICON Water. Jego druga edycja zebrała bardzo pozytywne opinie uczestników, którzy docenili zarówno bogaty merytorycznie program, jak i dobór zaproszonych gości i wykładowców.

W imieniu członków IGWP i własnym chciałabym skierować słowa podziękowań do wszystkich gości honorowych – ambasadorów Targów WOD-KAN, którzy swą obecnością wsparli działania Izby. W tym roku patronatem honorowym objęli Targi podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Mariusz Gajda, oraz prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Iwona Koza. Gościliśmy również m.in. reprezentację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożoną z jego wiceprezesa, Romana Wójcika, oraz Andrzeja Deresa, Ewy Kamieńskiej i Anny Czyżewskiej, a także Annę Kamińską, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wody z GIS. Chcemy też serdecznie podziękować wszystkim wystawcom, którzy ponownie nam w tym roku zaufali. Naszą wdzięczność i gorące podziękowania kierujemy także do zespołu pracowników Izby za ich trud, zaangażowanie i profesjonalizm, które sprawiają, że w Targach WOD-KAN zawsze chce się wziąć udział i czeka się na nie cały rok.

Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”

Czytaj więcej

Skomentuj