W Krakowie wprowadzono nowe wytyczne dotyczące wyglądu dorożek stacjonujących w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz Placu Szczepańskim. Nowe pojazdy pojawią się wkrótce na Placu Szczepańskim, a w pozostałych miejscach – w 2013 roku.

Zmieni się zarówno wielkość jak i wygląd  pojazdów. Dorożki będą krótsze – maksymalna długość nie będzie mogła przekroczyć 420 cm. Konie powinny być dobrane wielkością i maścią – maksymalnie dwa w zaprzęgu. Dodatkowe elementy uprzęży skórzanej nie powinny mieć agresywnych  kolorów i muszą być zbliżone do koloru pojazdu.

Dopuszczalne będą m.in. dorożki typu Victoria i  Lando. W przypadku zamiaru zakupu lub używania pojazdów zaprzęgowych o kształtach zbliżonych do wyżej wymienionych, decyzja w tej sprawie na 2013 r. i lata następne będzie podejmowana każdorazowo przez Dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta, po uzyskaniu opinii Głównego Plastyka Miasta.

W świetle nowych zasad zadaszenie  dorożek powinno być  używane tylko w  razie potrzeby związanej z określonymi warunkami atmosferycznymi.

Pojazdy nie będą mogły być zawieszone na pasach, nie powinny  posiadać dodatkowych skrzyń i siedzisk. Dopuszcza się możliwość wyposażenia pojazdu wyłącznie w fabrycznie umieszczoną skrzynię tylną, służącą do przewozu drobnych elementów wyposażenia, np. miotełki i łopatki służących do usuwania nieczystości.

Precyzyjnie określona została też kolorystyka dorożek: czarne,  białe, ciemnobrązowe, bordowe  oraz  ciemnozielone.

Stroje dorożkarskie – tak jak dotychczas – będą musiały  nawiązywać do tradycji dorożkarstwa krakowskiego. Powożących pojazd obowiązywać będzie kamizelka, czarny lub szary surdut (w spokojnej kolorystyce), biała koszula, całość uzupełniona o stylowe nakrycie głowy (cylinder, melonik).

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj