Ponad 38 milionów złotych dotacji z Unii Europejskiej otrzymało stargardzkie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na remont oczyszczalni ścieków oraz budowę kanalizacji w kilku okolicznych miejscowościach.

14 listopada br., umowę podpisali: Jacek Chrzanowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Sebastian Szwajlik, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.. w Stargardzie Szczecińskim.

Projekt realizowany jest pod nazwą „ Ochrona wód jeziora Miedwie poprzez budowę sieci kanalizacyjnych i przebudowę oczyszczalni ścieków na obszarze aglomeracji Stargard Szczeciński."

Inwestycja prowadzona jest przez trzech partnerów – Gminę Stargard Szczeciński, Gminę Kobylanka i reprezentującą ich jako Beneficjent stargardzką spółkę – MPGK. Dotacja w wysokości 38 509 246,13 zł zostanie wykorzystana na realizację zadań przyczyniających się do ochrony wód jeziora Miedwie poprzez zwiększenie stopnia skanalizowania gmin wiejskich oraz przebudowę i modernizację stargardzkiej Oczyszczalni Ścieków. Korzyści z realizacji inwestycji, która w całości pochłonie prawie 95 milionów złotych mają odczuć także mieszkańcy Szczecina, czerpiący wodę z jeziora Miedwie. Jacek Chrzanowski, prezes Funduszu jest przekonany, że dzięki realizacji projektu szczecinianie będą mieć w kranach czystszą wodę.
 
– Już dzisiaj woda z Miedwia po uzdatnianiu nadaje się do dostarczania jej do Szczecina. Po modernizacji do wód jeziora Miedwie powinno trafiać jeszcze mniej zanieczyszczeń – tłumaczy Jacek Chrzanowski.

Zakres projektu obejmuje budowę 39,5 km sieci kanalizacji sanitarnej, w tym: 13,9 km sieci kanalizacji grawitacyjnej oraz 25,6 km sieci kanalizacji tłocznej; renowację 3,38 km sieci kanalizacyjnej oraz przebudowę oczyszczalni ścieków w Stargardzie Szczecińskim.
 
W wyniku realizacji projektu planuje się podłączenie do nowej sieci kanalizacyjnej: 1775 mieszkańców oraz 15 podmiotów gospodarczych, co spowoduje wzrost obciążenia sieci kanalizacyjnej o 1790 RLM.
 
Uruchomienie zrzutu ścieków w gminie Kobylanka jest planowane do końca tego roku. Remont oczyszczalni w Stargardzie ma się zakończyć jesienią 2013 roku.
 
źródło: wfos.szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj