W Chełmie za 33 mln zł powstanie linia produkcyjna dodatków do budowy nawierzchni asfaltowych z… materiałów odzyskiwanych ze zużytych opon. Produkcja ma ruszyć z końcem 2019 r.

Zlokalizowana w Chełmie linia produkcyjna będzie dedykowana do wytwarzania innowacyjnych dodatków stabilizujących do mieszanek mineralno-asfaltowych SMA, otrzymywanych z materiałów odzyskanych podczas recyklingu opon. W skład nowego zakładu wybudowany przez Recykl powstanie w latach 2018-2020 wchodzić będzie linia produkcyjna z zapleczem laboratoryjnym i kontroli jakości, hala oraz sprzęt niezbędny do obsłużenia zwiększającego się wolumenu przetwarzanych zużytych opon. Spółka przewiduje uruchomienie produkcji w nowym zakładzie w IV kwartale 2019 r.

Recykl z 20 mln zł wsparcia od PARP

Projekt za 33 mln zł uzyskał niemal 20 mln zł dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rozpoczynamy realizację kroku milowego w rozwoju Grupy Recykl. Wsparcie PARP pozwala nam wdrożyć na masową skalę innowacyjną technologię wytwarzania dodatków stabilizujących do mieszanek SMA, z wykorzystaniem kordu tekstylnego. Tym samym, pozyskamy zupełnie nowych odbiorców z nowego dla Spółki rynku budownictwa drogowego w Polsce i Europie. Zakład produkcyjny w Chełmie, w kilkuletniej perspektywie stanie się jednym z najnowocześniejszych zakładów, tego rodzaju, w Europie i świecie powiedział Maciej Jasiewicz, wiceprezes Recykl.

Recykling dla drogowców

Nowymi produktami zainteresowane będą firmy budujące nawierzchnie asfaltowe. Z kolei produktami tradycyjnymi mogą być zainteresowani wytwórcy wyrobów gumowych oraz kompozytów polimerowo-gumowych, głównie dla rynku automotive, wytwórcy nawierzchni sportowych oraz cementownie i odlewnie żeliwa. W założeniach, przeznaczeniem minimum 30 proc. produkcji będzie sprzedaż zagraniczna, głównie do Niemiec, Czech, Białorusi i Chin.

Na tym jednak spółka nie poprzestanie, gdyż prowadzić będzie prace badawczo-rozwojowe opracowania technologii dewulkanizacji gumy metodą ciągłą oraz stworzenia mieszanek gumowych do zastosowań przemysłowych.

– Z jednej strony wprowadzimy nowy produkt w postaci dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych SMA, z drugiej strony pracujemy nad technologiami przetwórstwa granulatu gumowego, tak, by mógł znaleźć zastosowanie w produkcji nowych wyrobów gumowych, a w tym w produkcji opon i innych wyrobów głównie dla przemysłu samochodowego. Niewykluczone, że nowy zakład w Chełmie zaoferuje klientom także takie produkty – uzupełnił Maciej Jasiewicz.


Aktualizacja: w tytule wpisu wkradł się błąd. Pierwotnie nagłówek brzmiał “Drogi ze zużytych opon? Recupyl wybuduje taki zakład w Polsce”, co zostało skorygowane. Chodziło oczywiście o firmę Recykl. Przepraszamy za pomyłkę.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. A RECUPYL, to przypadkiem nie zajmuje się RECyklingiem, ale hmmmm…. baterii? Warto czasem przeczytać to, co się napisało, zanim puści się do publikacji. Z poszanowania dla czytelnika. Po portalu branżowym spodziewamy się więcej, niż po pudelkach.

Skomentuj