Projekt “Skończmy ze smogiem w Poznaniu”- zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmuje się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic.
Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską – obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.
– Dziękuję mieszkańcom, że zagłosowali na ten projekt. To pokazuje, jak ważna jest dla nich jakość powietrza w naszym mieście – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dron to bardzo efektywne narzędzie, pomagające eliminować sytuacje, w których spalane są różnego rodzaju niedozwolone substancje. Dzięki niemu udało nam się skontrolować skutecznie wiele nieruchomości.
Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.
– Dron, czyli bezobsługowy system latający nadlatuje nad kominy i dokonuje pomiaru. Pozwala to na przeprowadzenie analizy i ukaranie osób, które palą w piecach niedozwolonym paliwem. A spalane jest naprawdę wszystko – płyty wiórowe i pilśniowe, odzież, opony i wiele innych. Powstałe w ten sposób związki chemiczne są bardzo szkodliwe dla mieszkańców miasta – tłumaczy Przemysław Surdyk z Urzędu Miasta Poznania.
szary
Komentarz #27473 dodany 2019-10-23 14:09:55
Niech przestaną wydawać rozrzutnie pieniądze z podatków na drogie zabawki. Czujników jest dosyć, teraz czas na filtry i oczyszczanie powietrza.