Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Drzewa dla potomnych czyli 600 drzew na 600-lecie Mińska Mazowieckiego

Drzewa dla potomnych czyli 600 drzew na 600-lecie Mińska Mazowieckiego
15.06.2021, o godz. 8:27
czas czytania: około 3 minut
0

„600 drzew” to niezwykła akcja, w ramach której mieszkańcy Mińska Mazowieckiego wspólnymi siłami zmienią oblicze miasta, sadząc w ciasno zabudowanej miejskiej przestrzeni drzewa. W ten sposób zatroszczą się o wspólne środowisko i podarują miastu idealny prezent na jego 600. jubileusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jeszcze w tym roku miasto zyska 600 nowych nasadzeń drzew. Zakorzenią się one w miejscach wskazanych przez opiekujący się miejską zielenią w Mińsku Mazowieckim Zakład Gospodarki Komunalnej, ale też na podwórkach inicjatorów akcji, czyli mieszkańców sadzących jedno z jubileuszowych drzew na swojej ziemi. Nie będą to jednak bezimienne sadzonki ginące wśród miejskich nasadzeń. To wyjątkowe drzewa, które powstaną w ramach akcji „600 drzew na 600-lecie miasta”.

Mieszkańcy sami wybierają miejsca nasadzeń

– Pomniki budujemy w hołdzie naszym przodkom. Drzewa posadzimy dla potomnych. – mówi burmistrz Marcin Jakubowski – Dzięki inicjatywie „600 drzew na 600-lecie miasta” każdy z nas może zostawić swój osobisty wkład w to, jak będzie w przyszłości wyglądał Mińsk Mazowiecki. Bardzo mnie cieszy, że udało się stworzyć platformę internetowa, jakiej nie ma jeszcze nigdzie w Polsce, a dzięki której mieszkańcy będą mogli wybrać konkretne miejsce do posadzenia drzewa, kupić je, a nawet nazwać. – kontynuuje burmistrz – Wpisuje się ona świetnie w ideę smart city, którą staramy się od kilku lat realizować.

– Rok temu pomyślałem, że fajnie by było, gdyby każdy mieszkaniec Mińska posadził jedno drzewo. Nie sto, nie tysiąc, lecz jedno. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego pomyślałem, by wyjść mieszkańcom naprzeciw i na 600-lecie miasta wspólnie zasadzić 600 drzew – mówi pomysłodawca projektu radny Jerzy Mróz. – Chciałbym, żeby ziemia, którą zostawimy po sobie była lepsza. Wierzę, że każdy z nas ma na to wpływ.

Jubileuszowe drzewa staną przy wielu arteriach miasta – przy placu Stary Rynek, na targu, przy miejskich szkołach i przedszkolach. Każde będzie miało wybrane przez fundatora imię.

Jak stać się właścicielem takiego drzewka?

Mechanizm akcji jest bardzo prosty. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 600 sadzonek przypisanych do 600 lokalizacji. Każdy chętny może zakupić taką sadzonkę na stronie projektu – www.600drzew.pl i nadać jej unikatowe imię lub dedykację. Pozostałe działania przejmą już partnerzy projektu, czyli głównie Zarząd Gospodarki Komunalnej, jednostka miasta dbająca o zieleń w Mińsku Mazowieckim.

W puli jubileuszowych drzew znajdzie się 10 wyjątkowych sadzonek – to „Drzewa z historią”. Każde z nich dedykowane zostanie osobie lub wydarzeniu, które zapisało się w historii miasta i tym samym zasłużyło, by je upamiętnić. Wygrywając jedną z sukcesywnie ogłaszanych licytacji, można zostać patronem jednego z „Drzew z historią”.

Bawić, uczyć, pomagać

– Akcja „600 drzew” ma nie tylko wymiar proekologiczny, ale też edukacyjny i społeczny. W jego ramach zaplanowany jest szereg działań dodatkowych, pozwalających włączyć się do akcji nie tylko osobom chcącym zakupić drzewko. – mówi promotorka akcji Karolina Pyrkosz, założycielka działającej w Mińsku fundacji Naturalny Rozwój – Najważniejszy z nich to międzypokoleniowa gra miejska. Skupi się ona wokół „Drzew z historią” oraz osób i wydarzeń, którym są poświęcone. W ten prosty sposób mińszczanie będą mogli poznać dzieje swojego miasta, spędzając czas na wspólnej zabawie.

Na platformie projektu znaleźć można wiele ciekawych form nauki przez zabawę. Dostępna jest tam Drzewoteka, czyli biblioteka drzew, dzięki której można poznać różne gatunki i ich wpływ na środowisko, a także sekcja z materiałami do zabawy w domu – kolorowanki, rebusy, krzyżówki i wykreślanki, a także gry i planszówki do wydrukowania. Co więcej, na chętnych czekają również konkursy – literacki, plastyczny, fotograficzny i muzyczny, które odbywać się będą cyklicznie przez cały rok.

Jest wiele form uczestniczenia w tworzeniu projektu „600 drzew”. Dołączyć można również do grona wolontariuszy lub inicjatorów, którzy zasadzą jubileuszowe drzewko na swoim podwórku, a fundując nagrody lub konkretne aktywności, można wyróżnić się jako partner akcji „600 drzew”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024