Powiat leszczyński otrzymał blisko 18 tys. zł dotacji na zakup sadzonek drzew miododajnych. To odpowiedź na apele pszczelarzy. Nasadzenia odbędą się jesienią.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu od lat współfinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. O dotację wystąpił powiat leszczyński, który otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 17.950 zł.

Sadzenie drzew miododajnych jest odpowiedzią na apele pszczelarzy, którzy informują, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów czy soków, z których powstaje miód.

– Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza – mówi Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa Powiatowego w Lesznie. Co roku sadzimy drzewa miododajne przy drogach powiatowych, pieniądze na ten cel pochodzą zarówno z dotacji z budżetu Wielkopolski, jak i z budżetu powiatu – dodaje.

Nasadzenia będą prowadzone w okresie jesiennym przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie w przy drodze powiatowej Gronówko – Wyciążkowo w gminie Lipno (strona lewa – 150 szt. lipy) oraz przy drodze Święciechowa – Piotrowice (uzupełnienie miejsc po wyciętych i uschniętych drzewach – 60 szt. lipy).

Czytaj więcej

Skomentuj