Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Dwa ITPOK-i mają rozwiązać problem frakcji palnej w województwie łódzkim

Dwa ITPOK-i mają rozwiązać problem frakcji palnej w województwie łódzkim
Bartłomiej Leśniewski
16.12.2024, o godz. 10:39
czas czytania: około 3 minut
0

Dwie instalacje termicznego przetwarzania odpadów (ITPOK) o łącznej wydajności 230 tys. ton rocznie mają rozwiązać problem składowania odpadów komunalnych w Łódzkiem. Instalacje w Radomsku i Łodzi mają rozpocząć pracę odpowiednio w 2027 i 2028 r. – poinformowały władze Radomska i spółki Veolia, która dostarcza ciepło dla Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe instalacje mają pokryć zapotrzebowanie na zagospodarowanie odpadów w całym regionie. Według informacji przekazanych PAP przez prezydenta Radomska oraz spółkę Veolia, która zaopatruje w ciepło Łódź, takie instalacje mają rozpocząć pracę w najbliższych trzech – czterech latach.

W Radomsku

“W Polsce powstają nowe ITPOK  i jest pewna szansa, że do roku 2032-2035 zbilansujemy system, czyli wszystkie odpady palne, które dzisiaj nie znajdują swojego wykorzystania, trafią do spalarni” – powiedział PAP prof. Grzegorz Wielgosińki, dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

 W Radomsku mapa drogowa dla inwestycji jest już ustalona. Spółka komunalna prowadząca odbiór i segregację odpadów oraz lokalną ciepłownię uzyskała decyzję środowiskową dla inwestycji. Gmina podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Ma zapewnione 74 mln zł dotacji z NFOŚiGW oraz 76 mln zł preferencyjnej pożyczki.

Do lutego prezydent Radomska chce uzyskać akceptację mieszkańców dla ITPOK, a wiosną spółka powinna rozpisać przetarg na instalację w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. „Chcielibyśmy, żeby w 2027 r. kocioł do spalania odpadów zaczął pracę” – powiedział PAP prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

W swojej ciepłowni Radomsko ma pięć kotłów o łącznej mocy ok. 50 MW. Jeden z nich ma być przystosowany do spalania odpadów i dać 11 MW energii. Kocioł zasilany odpadami ma pracować cały rok. Latem zapewni ciepłą wodę odbiorcom w Radomsku, a zimą wspomoże bilans energetyczny ciepłowni.

„Zależy nam na dywersyfikacji źródeł ciepła. Po modernizacji ciepłowni mamy kotły gazowo-olejowe, kocioł na biomasę i będziemy mieć kocioł do spalania odpadów, a w razie dużych mrozów jest do dyspozycji także kocioł węglowy” – wyjaśnił PAP prezydent Jarosław Ferenc.

Spodziewa się on, że dzięki budowie spalarni obniżą się koszty ogrzewania w mieście i spadną ceny za odbiór odpadów. Wszystko dzięki temu, że cały proces odbywa się w jednym – komunalnym zakładzie.

W Łodzi

Z kolei w Łodzi ITPOK ma zbudować Veolia, która jest dostawcą ciepła dla miasta.

“Projekt Zakładu Odzysku Energii jest w końcowej fazie przygotowania inwestycji do realizacji. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, Zakład Odzysku Energii zacznie produkować ciepło i energię elektryczną w IV kwartale 2028 roku” – powiedział PAP Robert Warchoł ze spółki.

Według informacji z Veolii “zakład będzie zlokalizowany na terenie EC4 na Widzewie i będzie funkcjonować w ramach całego łódzkiego systemu ciepłowniczego, produkując ciepło systemowe i energię elektryczną dla miasta. Będzie to osobna instalacja, część nowej elektrociepłowni hybrydowej wykorzystującej zróżnicowany miks paliw”.

“Planujemy dwie linie technologiczne o wydajności po 100 tys. ton rocznie każda, co pozwoli na wytworzenie 1,6 miliona GJ ciepła rocznie. To odpowiada potrzebom ok. 20 tys. mieszkań w Łodzi. ITPOK, podobnie jak inne instalacje EC4 wyprodukuje równocześnie 146 tys. MWh energii elektrycznej na rok, co może mieć stabilizujący wpływ zarówno na ceny ciepła, jak i ponoszone przez mieszkańców koszty odbioru odpadów komunalnych” – dodał Robert Warchoł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024