PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Dwie oferty na odwiert w Grodźcu w poszukiwaniu złóż geotermalnych

Dwie oferty na odwiert w Grodźcu w poszukiwaniu złóż geotermalnych
PU/PAP
12.01.2023, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

Gmina Jasienica, sąsiadująca z Bielskiem-Białą, chce wyłonić wykonawcę odwiertu w Grodźcu. Samorząd poszukuje złóż geotermalnych, prace mają zostać wykonane do 2024 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dwie oferty wpłynęły w przetargu ogłoszonym przez gminę Jasienica. Na odwiert w Grodźcu samorząd pozyskał blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samorządowcy zakładają, że ta kwota w całości pokryje wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1”. Jedną z ofert złożyła firma z Warszawy (17,78 mln zł), drugą, opiewającą na 19,57 miliona złożyła spółka z Piły.

Badania i analizy

Urząd gminy poinformował, że firma, z którą zawarta zostanie umowa, będzie miała za zadanie wykonać otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Ma też m.in. opracować dokumentację hydrogeologiczną. Komplet badań i analiz pozwoli gminie rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych i umożliwi wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.

Duży potencjał

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 stopni Celsjusza.

Kurort w Grodźcu

Według Janusza Pierzyny, wójta Jasienicy, geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w ramach projektu Jasienicki Kurort Zamkowy. Pomysł kurortu powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Jego sercem ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do prywatnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać ma m.in. muzeum, centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Zbudowany ma zostać również dom dla weteranów, a ciepłe źródła będą wykorzystane do ogrzewania domów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024