1 / 4

Dworzec w Mławie to trzeci dworzec systemowy, który PKP oddały do użytku w tym roku. Nowy obiekt jest ekologiczny, funkcjonalny i lepiej zagospodarowany od poprzedniego. Budynek spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych.

– Obecnie na kolei trwa największy w historii program inwestycyjny. Jednym w jego elementów są nowoczesne, zmodernizowane dworce kolejowe – powiedział Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP. – Tylko w latach 2012-2015 oddamy do użytku niemal 90 przebudowanych obiektów. Nowy dworzec w Mławie pokazuje, że komfortowa podróż możliwa jest nie tylko w dużych miastach – dodał.

Jedną z charakterystycznych cech dworców systemowych są ekologiczne rozwiązania. Nie zabrakło ich również na dworcu w Mławie. Obiekt wyposażony został w energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności, ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana do oświetlenia na zewnątrz oraz do wentylacji mechanicznej. Na mławskim dworcu pojawił się również tzw. zielony dach, który umożliwia gromadzenie pewnych ilości wody deszczowej oraz poprawia wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu.

Czytaj także >>> Instalacja PV na dworcu PKP w Nasielsku

Podobnie jak w przypadku pozostałych IDS-ów, na dworcu zamontowano system iluminacji, który rozświetla stację w chwili, gdy pojawia się na niej pociąg.

Nowy budynek jest bardziej bezpieczny. W budynku zamontowany został monitoring. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą również pracownicy ochrony.

Budowę nowego dworca w Mławie prowadziło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Koszt inwestycji wyniósł 3,6 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP oraz środków Budżetu Państwa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj