Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Dyrektywa w sprawie jakości powietrza

Dyrektywa w sprawie jakości powietrza
16.04.2008, o godz. 10:08
czas czytania: około 3 minut
0

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie jakości powietrza, zaostrzając obecne przepisy dotyczące limitów zawartości w powietrzu cząsteczek niebezpiecznych dla zdrowia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– Unia Europejska uczyniła w dniu dzisiejszym decydujący krok w walce z najważniejszą przyczyną problemów związanych ze środowiskiem naturalnym i zdrowiem. Obywatele Europy niepokoją się zanieczyszczeniem powietrza. Nowa dyrektywa w sprawie jakości powietrza wychodzi naprzeciw tym obawom poprzez ustanowienie ambitnych, lecz realistycznych norm dotyczących zanieczyszczenia pyłem PM2,5 w Unii Europejskiej – mówi  komisarz ds. środowiska Stavros Dimas.

Ustalenie norm służących zmniejszeniu stężenia pyłu

Przyjęta w dniu dzisiejszym dyrektywa w sprawie jakości powietrza łączy w sobie elementy czterech dyrektyw i jednej decyzji Rady. Określono w niej normy i docelowe terminy zmniejszenia stężenia drobnych cząstek pyłu, które wraz z większymi cząstkami, określanymi jako PM10 i objętymi już przepisami prawnymi, stanowią dla zdrowia ludzi jeden z najniebezpieczniejszych czynników zanieczyszczających.

Zgodnie z dyrektywą,  państwa członkowskie są zobowiązane do zmniejszenia do 2020 r. narażenia na działanie pyłu PM2,5 na obszarach miejskich o średnio 20 proc. w porównaniu z poziomem z roku 2010. Na obszarach tych poziom należy zredukować do 2015 r. do wartości poniżej 20 mikrogramów/m3. Na całym swoim terytorium państwa członkowskie będą zmuszone do przestrzegania dopuszczalnej wartości dla PM2,5 wynoszącej maksymalnie 25 mikrogramów/m3. Wartość ta musi zostać osiągnięta  do 2015 r., a w miarę możliwości  – do roku 2010.

Większa elastyczność norm dotyczących jakości powietrza

W nowej dyrektywie wprowadzono nowe cele dotyczące pyłu PM2,5, lecz nie zmieniono obowiązujących norm w zakresie jakości powietrza. Państwa członkowskie mogą jednak w bardziej elastyczny sposób dążyć do osiągnięcia zgodności z niektórymi normami w dziedzinach, w których napotykają w tym względzie na trudności.  Osiągnięcie docelowych wartości dopuszczalnych dla PM10 okazuje się dużym wyzwaniem dla 25 z 27 państw członkowskich UE, w których na co najmniej części terytorium wartości te są przekroczone.

Termin osiągnięcia zgodności z normami dotyczących PM10 może zostać przedłużony o trzy lata po wejściu w życie dyrektywy (połowa roku 2011) lub, w przypadku dwutlenku azotu i benzenu, o maksymalnie pięć lat (2010-2015) pod warunkiem, że w pełni wdrożono odnośne unijne instrumenty prawne, takie jak dyrektywa dotycząca zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli oraz że podjęto wszystkie stosowne środki służące ograniczeniu zanieczyszczeń. W dyrektywie zawarto wykaz środków, które należy wziąć pod uwagę.

Nowa dyrektywa w sprawie jakości powietrza jest jednym z kluczowych elementów strategii tematycznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza, przyjętej przez Komisję we wrześniu 2005 r. W dyrektywie określono cele służące poprawie zdrowia ludzi i stanu środowiska naturalnego do 2020 r.

Dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE w maju 2008 r., wraz z deklaracją Komisji na temat postępów w planowaniu i podejmowaniu dalszych działań na rzecz ograniczania emisji z różnych źródeł.

Przepisy unijne regulują już kwestię emisji spalin przez pojazdy lekkie, jakkolwiek Komisja przedstawiła w grudniu 2007 r. wniosek legislacyjny w sprawie zwiększenia skuteczności unijnych przepisów dotyczących emisji przemysłowych oraz wniosek w sprawie ograniczenia emisji spalin przez pojazdy ciężarowe.

źródło: ec.europa.eu

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025