Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Dyrektywy unijne czynnikiem stymulującym wzrost rynku ACS

Dyrektywy unijne czynnikiem stymulującym wzrost rynku ACS
25.05.2010, o godz. 9:20
czas czytania: około 3 minut
0

Rozwiązania w zakresie automatyki i systemów sterowania (ACS) mają szanse na coraz szersze zastosowanie w europejskim sektorze gospodarki wodno-ściekowej, przede wszystkim dzięki sprzyjającemu ustawodawstwu UE - wynika z analiz firmy doradczej Frost & Sullivan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Ponadto, inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE) przyczyniają się do powstawania nowoczesnych i bardziej zautomatyzowanych zakładów przemysłowych. Polski rynek uzdatniania i oczyszczania wody oraz ścieków komunalnych i przemysłowych jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, o dużym potencjale wzrostu i atrakcyjnych możliwościach dla wykonawców, dostawców usług, konsultantów, a także dostawców rozwiązań technologicznych i sprzętu.

Najnowsza „Analiza strategiczna rozwiązań automatyki i systemów sterowania (ACS) w europejskim sektorze gospodarki wodno-ściekowej” firmy doradczej Frost & Sullivan,  wskazuje, że rynek ACS (Automation and Control Solutions) osiągną w 2009 r. przygody w wysokości 623,3 miliona USD, a w 2010 roku kwota ta może wynosić 825,5 miliona USD. W analizie uwzględniono następujące rynki  z uwzględnieniem podziału na typy produktów: programowalne sterowniki logiczne (PLC), systemy nadzoru i akwizycji danych (SCADA), rozproszone systemy sterowania (DCS), panele operatorskie (HMI), systemy realizacji produkcji (MES) i zarządzanie aktywami przemysłowymi (IAM).

Dyrektywy unijne, takie jak Europejska Ramowa Dyrektywa Wodna (Water Frame Work Directive), Dyrektywa dla Wód Pitnych (Drinking Water Directive), a także Dyrektywa w zakresie Uzdatniania Ścieków Komunalnych (Urban Wastewater Treatment Directive), to główne narzędzia polityczno-regulacyjne umożliwiające skuteczne wykorzystywanie szans na wdrażanie nowoczesnych i wydajnych rozwiązań w zakresie oczyszczania i uzdatniania wody, dzięki którym udało się zrealizować m.in. projekt bioreaktora membranowego (MBR) czy wdrożono techniki filtracji ozonem oraz ultrafioletem (UV).

– Wspomniane dyrektywy Unii Europejskiej są główną siłą napędową dla rozwoju systemów automatyki i sterowania w całym sektorze gospodarki wodno-ściekowej – mówi analityczka warszawskiego oddziału Frost & Sullivan, Katarzyna Owczarczyk. – Podstawowym celem obowiązującego ustawodawstwa jest poprawa infrastruktury wodnej i ściekowej, co zachęci do wprowadzenia rozwiązań ACS. Pozwoli to na całkowitą automatyzację zakładów zajmujących się uzdatnianiem i oczyszczaniem wody, usprawni jednoczesne nadzorowanie kilku procesów produkcyjnych, a także umożliwi skuteczną kontrolę i utrzymanie poszczególnych funkcji tych zakładów.

Wpływ obowiązujących w UE przepisów odczuwają najmocniej kraje z grupy A8 (kraje regionu CEE), głównie ze względu na obowiązujące terminy i okresy przejściowe, w których muszą wprowadzić zapisy dyrektyw w życie. W regionach takich jak Europa Wschodnia, ale także Półwysep Iberyjski, część Włoch i kraje Beneluksu przedsiębiorstwa realizują projekty  budowy zakładów uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków na dużą skalę.

Unia Europejska finansuje działania państw członkowskich grupy A8 w zakresie poprawy ich infrastruktury wodno-ściekowej poprzez mechanizm funduszu spójności, dzięki czemu powstają wciąż nowe możliwości projektowania, budowy i eksploatacji  tego rodzaju zakładów.

Polski rynek uzdatniania i oczyszczania wody oraz ścieków komunalnych i przemysłowych jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, o dużym potencjale wzrostu i atrakcyjnych możliwościach dla wykonawców, dostawców usług, konsultantów, a także dostawców rozwiązań technologicznych i sprzętu.  W dużej mierze ów wzrost możliwy jest właśnie dzięki dyrektywom UE, zobowiązującym zarówno sektory komunalne, jak i przemysłowe do przestrzegania norm i surowych przepisów w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków

Kluczowym wyzwaniem stojącym przed producentami z sektora ACS jest konieczność zapewnienia płynnej i sprawnej integracji nowych systemów z istniejącą już infrastrukturą oczyszczalni i stacji uzdatniania. – Użytkownicy końcowi są dosyć zachowawczy, jeśli chodzi o modernizację istniejących systemów w celu wykorzystania najnowszych dostępnych rozwiązań z dziedziny automatyki i systemów sterowania – wyjaśnia Owczarczyk. Kwestie związane z integracją systemów oraz koszty modernizacji, zniechęcają użytkowników końcowych, co w konsekwencji prowadzi albo do wstrzymania, albo opóźniania realizacji nowych rozwiązań w zakresie automatyki i kontroli.

– Producenci powinni zapewnić klientów o kompatybilności oferowanych przez siebie produktów i zachęcić ich do przystosowania się do nowych systemów – podsumowuje Katarzyna Owczarczyk. – Oprócz dostarczania systemów z zakresu automatyki, zgodnych z istniejącą infrastrukturą zakładu, dostawcy mogą również wykorzystać doświadczenie w redukcji kosztów i stosowaniu rozwiązań inżynieryjnych, zdobyte przy wcześniejszych realizacjach.

źródło: Frost & Sullivan

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024