Przez ostatnie lata w Katowicach powstawały wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, a także projekty z pogranicza designu i typografii, wystawy, warsztaty czy projekty społeczne. Teraz czas na zupełnie nowy projekt pod nazwą “W RAMACH MIASTA – URBAN ART.”
Wystawa street art
– Kluczowa data w realizacji projektu to 1 maja. Wtedy w śródmieściu otwarta zostanie tymczasowa wystawa z pracami m.in. Roya Liechtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiana, Stika, Davida LaChapelle, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta. Nasza wystawa będzie ogromnym zaskoczeniem. Pojawi się na niej całe spektrum dzieł: grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury, przedmioty codziennego użytku. Sztuką otaczamy się każdego dnia. My tylko spróbujemy to usystematyzować w kolekcjach artystów sztuki współczesnej i street artu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Już dziś w Biurze Obsługi Mieszkańców możecie Państwo obejrzeć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty, w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka prace hiszpańskiego artysty Paco Pometa, a w filii muzeum na Nikiszowcu – dzieła brazylijskiego artysty Vika Muniza – dodaje prezydent.
Kolekcja, na której zbudowana będzie wystawa opiera się na kilkudziesięciu oryginalnych pracach, w głównej mierze na limitowanych edycjach kolekcjonerskich, które znajdują się w prywatnych rękach, a są sygnowane przez artystów. Będą to litografie, seriografie, edycje unikalne i z wydań otwartych, ale też krótkie serie niedostępne dziś na rynku.
– Nasze działania rozpoczynamy od pokazania publiczności replik prac francuskiego artysty ulicznego Invadera. Na ulicach miasta pojawi się docelowo 8 mozaik; a już dziś 5 z nich można podziwiać w takich lokalizacjach jak: budynek urzędu przy Rynku 1, ul. Bankowa, ul. Panewnicka, ul. Koszarowa czy ul. Mikołowska – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.
W trakcie trwania wystawy Katowice odwiedzi z wyselekcjonowanymi przez siebie pracami jeden z czołowych twórców europejskich, a uznany polski street artowiec przygotowuje kilka dzieł dedykowanych wystawie i miastu. O szczegółach będziemy informować przy okazji otwarcia wystawy, na którą wstęp będzie bezpłatny.
Europejskie Miasto Nauki 2024
Projekt W RAMACH MIASTA – URBAN ART to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczeni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te kształcących na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Aktualnie (od 18 do 24 marca) trwa Tydzień Miasta, współorganizowany przez Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski. Jest on doskonałą okazją do odkrycia Katowic na nowo, jak również poznania co w tematyce miejskiej mają do powiedzenia eksperci. Przyznany Katowicom tytuł Europejskiego Miasta Nauki skłania do bliższego przyjrzenia się tematyce miasta i zadania szeregu ważnych pytań: dla kogo jest miasto? Po co jest miasto? Jakie powinno być? Wydarzenia organizowane wspólnie przez Miasto i Uniwersytet Śląski postarają się na nie odpowiedzieć, a zarazem umożliwią poznanie Katowic z być może dotąd nieznanej perspektywy.
Okazją do tego drugiego będzie udział w bezpłatnych spacerach, których uczestnicy podążą szlakami: moderny, murali, neonów, “Nowych Katowic”. Dla miłośników naszego miasta prawdziwą gratką będzie zapewne zwiedzanie Spodka z przewodnikiem, a poszukiwacze oznak wiosny będą mogli wybrać się wraz z Pawłem Grają na szwendanie po katowickich lasach.
Szczegółowy plan można znaleźć w mediach społecznościowych i na stronie www.
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, który otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego “Katowice-Miasto Nauki”, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.
Komentarze (0)