W czwartek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody – z tej okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie już po raz czwarty zaprosiło Mieszkańców na Dzień Otwarty pod hasłem “Jaworznianie do źródeł!”. Obiekty MPWiK zwiedziło 45 osób.

Podobnie jak w roku ubiegłym program wycieczki zakładał podróż wzdłuż całego cyklu produkcyjnego wody. W programie imprezy było m. in. zwiedzanie najstarszego ujęcia wody pitnej,  bazy transportowo – technicznej, nowoczesnej tłoczni ścieków, a także oczyszczalni ścieków  i laboratorium.

A było, co oglądać – MPWiK zarządza blisko 600-kilometrową siecią wodociągową oraz 250 kilometrową siecią kanalizacyjną, posiada cztery ujęcia wody pitnej, oczyszczalnię oraz certyfikowane laboratorium.

Podczas imprezy oprócz ujęcia wody, uczestnikom zaprezentowano profesjonalny sprzęt, który firma wykorzystuje do bieżącego utrzymania i konserwacji infrastruktury wod – kan. Podczas tego dnia Mieszkańcom Jaworzna przedstawiono m. in. metodę zgrzewania rur wodociągowych, nowoczesną metodę radiowych odczytów wodomierzy oraz pracę urządzenia do wykonywania pneumatycznych przecisków pod ziemią. Spore wrażenie na uczestnikach wywarł także odnowiony tabor samochodowy oraz urządzenie do awaryjnego pakowania wody, jakim jest wodoerka.

Na koniec wycieczki czterdziestoosobowa grupa, zapoznała się z techniką oczyszczania i badania wody. Badania wody dokonywane są w laboratorium wewnętrznym MPWiK. W sterylnych pomieszczeniach wyspecjalizowani pracownicy Spółki dokonują codziennych analiz laboratoryjnych.
Tak więc jaworznicka woda znajduje się pod stałym nadzorem. Jest ona badana na każdym etapie produkcyjnym – od wydobycia i wtłoczenia do sieci, poprzez kontrolę u odbiorców.

Wraz z laboratorium mieszkańcy przyglądali się także pracy oczyszczalni, która stanowi jeden z największych powierzchniowo obiektów, nadzorowanych przez MPWiK. Jest ona etapem końcowym dla wyprodukowanej wody. To tu spływa większość miejskich ścieków, które poddane obróbce mechaniczno-biologicznej, w postaci czystej wody trafiają do środowiska. Obiekt w najbliższym czasie przygotowywany jest do generalnej modernizacji, bowiem już teraz w Jaworznie prowadzony jest olbrzymi projekt kanalizacyjny.

źródło: MPWiK Jaworzno

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj