Ponad 1300 osób odwiedziło Roztoczański Park Narodowy podczas dnia otwartego, który odbył się 12 sierpnia. Spacer ścieżką poznawczą, konkursy przyrodnicze, czy pokazy jazdy konnej – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowano z myślą o jego uczestnikach.

Głównym celem dnia otwartego było przedstawienie walorów przyrodniczych i kulturowych Roztoczańskiego Parku Narodowego, zasad jego funkcjonowania oraz promocja Roztocza jako doskonałego miejsca wypoczynku.  

Z tej okazji można było bezpłatnie zwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu, Izbę Leśną na Floriance, ścieżkę poznawczą na Bukową Górę i trasę rowerową Rybakówka – Florianka – Górecko Stare.

Podczas festynu przed Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym, odwiedzający mieli możliwość porozmawiania z pracownikami RPN, m.in. o formach udostępniania parku, jego najbardziej atrakcyjnych miejscach i zasadach ich zwiedzania. Nie zabrakło też konkursów wiedzy o Roztoczańskim i innych polskich parkach narodowych.

W wydarzeniu wzięły udział również firmy i instytucje, m.in. Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska ze Zwierzyńca, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody oraz artyści z tego regionu.

Na uczestników czekały m.in. wystawy, pokazy przyrodnicze, prezentacje produktów i wyrobów regionalnych. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się także przejażdżka brekiem, czyli czterokołowym konnym wozem turystycznym, pokaz jazdy konnej w wykonaniu Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody oraz akcja wymiany zużytych baterii na sadzonki roślin ozdobnych.

Ponadto podczas festynu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom dwóch konkursów – fotograficznego „Roztocze w obiektywie” i poetyckiego „Przyroda jaką znam”.

Roztoczański Park Narodowy leży w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie lubelskim. Obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Park został utworzony w 1974 roku na obszarze 4801 ha. Aktualna jego powierzchni wynosi 8483 ha, w tym lasy zajmują 8102 ha (95,5%). Ochroną ścisłą objęto 806 ha (9,5%).

Park powstał na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictw Kosobudy i Zwierzyniec, będących wcześniej lasami Ordynacji Zamojskiej. Początki ochrony sięgają 1936r., kiedy to utworzono rezerwat Bukowa Góra, który obecnie jest jednym z obszarów ochrony ścisłej parku. Do chwili utworzenia Parku ochroną rezerwatową objęto 1064,38 ha w postaci 10 rezerwatów leśnych i florystycznych.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj