Dzień Ryby w Helu - już w najbliższą sobotę!

Dzień Ryby w Helu - już w najbliższą sobotę!
pw
24.07.2015, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Impreza organizowana przez Klub Gaja ma pokazać, w jaki sposób można chronić Morze Bałtyckie, polskie rzeki oraz zamieszkujące je gatunki ryb.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Kiedyś rybom do życia wystarczyła czysta woda i naturalne siedliska: dla rozrodu, dla ukrycia się i żerowania. W tamtym czasie morze żywiło i bogaciło naszych przodków. Starczało ryb dla wodnego ptactwa, fok i morświnów. Dziś, by przetrwać wiele ryb potrzebuje pomocy nauki, instytucji państwa oraz pozarządowych organizacji. Gatunki giną, ich zasoby się zmniejszają, rybacy odchodzą od uprawiania zawodu, wielu bałtyckich ryb nie opłaca się łowić – mówi prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach Dnia Ryby w godzinach 11-17 na placu przed wejściem do Fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu, na uczestników imprezy będą czekać liczne atrakcje, takie jak: „Na stół RYBA”- dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Będzie można też zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” zaprezentowane zostaną m.in. narzędzia połowowe bezpieczne dla fok oraz najnowsze wyniki badań dotyczące morświnów.

Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem i przejściem uczestników pod instalację edukacyjną – rybę z plastikowych butelek PET, która ma na celu ukazanie problemu zaśmiecania Bałtyku. – Bez szerokiej edukacji, opartej o przekonywujące i rzetelne informacje, pozyskanie opinii publicznej na rzecz „ekologicznego nawrócenia” człowieka będzie trudne. Dziś, nawet te grupy społeczne, które żyją z produktów i usług przyrody nie bardzo chcą pozostawiać ją w spadku dla przyszłości. To może skończyć się poważnymi kłopotami ekonomicznymi – tłumaczy prof. Skóra.

Dzień Ryby realizowany jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska, a wydarzenie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb. W latach 2005-2014 dzięki zaangażowaniu ponad 170 tys. osób w program, opieką otoczono prawie 700 rzek, strumieni, jezior i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024