27 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Wszystkim samorządowcom i pracownikom administracji lokalnej składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowił Sejm RP dla upamiętnienia daty pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 20 lat temu – 27 maja 1990 roku.

Uchwałą Senatu rok 2010 został ogłoszony Rokiem Demokracji Lokalnej, by w ten sposób uczcić m.in. 20. rocznicę pierwszych wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego, wyrazić uznanie i podziękowanie wszystkim, którzy mieli udział w tworzeniu nowych więzi społecznych, a także by ukazać rolę i znaczenie społeczności lokalnych w budowaniu demokratycznego państwa.

– Cieszę się, że tylu młodych ludzi zainteresowało się działalnością samorządów, tym, co robią one na swoim terenie – powiedziała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas finału ogólnopolskiej Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie", który odbył się wczoraj w Sali Kolumnowej Sejmu RP. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządu terytorialnego oraz zespoły szkolne z całej Polski.

Akcję zorganizowano w ramach Roku Historii Najnowszej w edukacji. Uczestniczące w niej zespoły uczniów, pracując pod opieką nauczycieli, przeprowadzały wywiady z członkami swoich rodzin oraz starszymi mieszkańcami na temat zmian, jakie zaszły w ich miejscowości dzięki działalności samorządu terytorialnego. Efekty ich pracy zostały przedstawione w formie krótkich prezentacji multimedialnych, prezentowanych na Internetowej Mapie Polski.

Do konkursu, którego celem było upamiętnienie dwudziestej rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce, przystąpiło ponad 1000 szkół, 1120 nauczycieli i 185 samorządów.

W trakcie uroczystości uczestnicy finału mieli okazję obejrzeć najciekawsze prezentacje multimedialne pięćdziesięciu zespołów uczniowskich, które w ramach konkursu przeprowadziły wywiady na temat zmian, jakie zaszły w ich miejscowości dzięki działalności samorządu terytorialnego.

Finał akcji dał początek imprezom podsumowującym akcję, które zaplanowano w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce. Imprezy połączone z debatami oraz prezentacjami uczniowskimi odbędą się m.in. w Lublinie, gdzie w debacie z uczniami udział weźmie wszystkich pięciu kolejnych prezydentów miasta. Organizatorami akcji byli Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ministerstwo Edukacji Narodowej.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj