Największą w Polsce plenerową wystawę fotografii przyrodniczej oglądać można na placu Rapackiego w Toruniu. Do powstania ekspozycji przyczynił się urząd miasta, który ją sfinansował.

„Zwierzpospolita Polska” składa się z 52 fotografii powiększonych do imponujących rozmiarów 100 x 150 cm. Zdecydowana większość zdjęć prezentuje przedstawicieli polskiej fauny. Na dużych fotogramach zobaczyć można np. wilka, niedźwiedzia, żubra oraz jeża, którego sylwetka na tle zachodzącego słońca stała się symbolem wystawy. Autorem większości zdjęć jest wybitny polski – niestety już nieżyjący – fotograf i przyrodnik Artur Tabor. Jego dzieła torunianie mogli podziwiać już wcześniej, na odbywającym się w Toruniu w 2008 r. Festiwalu fotografii przyrodniczej.

Fotografiom towarzyszą plansze informacyjno-edukacyjne poświęcone parkom narodowym w Polsce oraz prezentujące obszar Natura 2000 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Dotychczas wystawa prezentowana była w wielu polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Chojnicach, a także za granicą: w Dublinie i Londynie. Na Wyspach Brytyjskich obejrzało ją łącznie około 1, 5 miliona osób. Londyńska edycja wystawy włączona została do programu Polska! Year, nad którym patronat honorowy objęła królowa brytyjska Elżbieta II.

Wystawę będzie można zwiedzać przez 2 tygodnie, do niedzieli 5 czerwca 2011 r. „Zwierzpospolita polska” gości w Toruniu dzięki uprzejmości Fundacji Dzika Polska, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

Organizatorem wystawy jest Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Fundusze na organizację wspaniałej ekspozycji przyznane zostały Pracowni w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Torunia. Miasto przyznało na ten cel 26 tys. zł

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj