Dziś dzień wiecznie zielonych roślin

Dziś dzień wiecznie zielonych roślin
jw
19.12.2023, o godz. 9:15
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś, 19 grudnia obchodzimy dzień wiecznie zielonych roślin. Do tego typu należą m.in. choinki, które zimą zdobią otoczenie swoją zielenią. Wiecznie zielone rośliny są odporne na niskie temperatury i srogie zimy, które występują w naszym klimacie. Rośliny te nie gubią igieł na zimę, dlatego możemy je stroić podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dzień wiecznie zielonych roślin został ustanowiony przez National Arborist Association, aby zwrócić uwagę na ten typ roślinności, który dekoruje otoczenie przez cały rok. Jest on odporny na niskie temperatury i uniwersalny w uprawie. W Polsce to tego typu należą m.in. wszystkie drzewa iglaste z wyjątkiem modrzewia, a także m.in. bluszcz pospolity, jemiołę czy ostrokrzew.

– Wiecznie zielone rośliny uprzyjemniają nam zimowe otoczenie. Dzięki nim miasto wygląda atrakcyjnie, ale to oczywiście nie jedyna zaleta. Oprócz tego dają nam także wszystkie zalety roślin – pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen. Dlatego do różnych nasadzeń w mieście chętnie wykorzystujemy ten typ roślin – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni miejskiej w Katowicach.

Choinki na poprawę nastroju w zimowym czasie

Dzięki temu, że rośliny te wyglądają atrakcyjnie cały rok, mogą być symbolem Świąt Bożego Narodzenia, a wszelkie bombki, światełka czy łańcuchy pięknie komponują się z zielonymi igłami. Ta tradycja przywędrowała najprawdopodobniej z Niemiec, a potem rozprzestrzeniła się w Anglii i Francji. W Polsce stroimy choinki od przełomu XVIII i XIX w., ale zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w okresie międzywojennym. Najczęściej do roli choinek wybierane są świerki i jodły. Ten wybór gatunków podziela Zakład Zieleni Miejskiej, który w tym roku w Katowicach ustawił łącznie 15 choinek, właśnie ciętych jodeł i świerków.

Jodła kaukaska pochodzi Azji Zachodniej, a do Europy trafiła w połowie XIX wieku. Charakteryzuje się regularnym, stożkowatym kształtem. Jej gałęzie są bardzo gęste i ułożone prawie zupełnie poziomo, a te przy wierzchołku skierowane są do góry. Co ważne – igły jodły nie są kłujące, dlatego nie zrobią krzywdy np. małym dzieciom czy zwierzętom. Dodatkowo drzewko to nie wytwarza zapachu, więc mogą je mieć u siebie także alergicy. Jodła uchodzi również za drzewo najbardziej wytrzymałe z bożonarodzeniowych – może nawet do dwóch miesięcy ozdabiać nasze domy i mieszkania.

Świerki z kolei pochodzą z terenów górskich. W Polsce naturalnie rośnie tylko świerk pospolity, ale   uprawianych jest również wiele innych odmian. Charakterystyczny dla świerków jest zapach, który wprowadza do domu świąteczną atmosferę. Drzewa te mają krótkie igły (1-3 cm) o przekroju kwadratowym lub spłaszczonym. Co ważne, są one zaostrzone, więc należy uważać na nie przy małych dzieciach czy zwierzętach.

Wiecznie zielone rośliny to nie tylko choinki

Oprócz klasycznych choinek do roślin wiecznie zielonych zaliczamy m.in. borówkę brusznicę, bluszcz pospolity czy jemiołę. Według związanych z jemiołą wierzeń, zapewnia ona domostwu szczęście i dobrobyt. W kulturze Celtów i Wikingów była symbolem płodności, natomiast później przeszła do obrzędów chrześcijańskich. Zawieszało się ją nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi. Dopiero ok. XVII wieku jako główną ozdobę świąteczną zastąpiła ją choinka.

Wiecznie zielone rośliny są też chętnie wykorzystywane jako żywopłoty – tu często wykorzystuje się ostrokrzewy. Z kolei bukszpan wiecznie zielony pozwala na formowanie bardzo wymyślnych kształtów. Trendem ostatnich lat są także zielone ściany i dachy, do których także wykorzystuje się właśnie wiecznie zielone rośliny, dzięki czemu konstrukcja wygląda atrakcyjnie cały rok.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024