Miasto Poznań podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu “Eco Driving bezpiecznego Poznania”. Program, jak chronić środowisko, poprawiać bezpieczeństwo i ekonomię jazdy samochodem, będzie realizowany na terenie województwa wielkopolskiego.

Projekt ma charakter kampanii informacyjno – edukacyjnej, mającej na celu popularyzację mało znanej w Polsce techniki jazdy zwanej Eco Drivingiem, czyli nowoczesnej i inteligentnej technice kierowania samochodem, tak aby zmniejszyć obciążenie środowiska i zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Projekt, którego pierwsza edycja zakończyła się w listopadzie ub. roku i była realizowana ze środków własnych, będzie realizowany też w 2010 roku. Wartość projektu wynosi 400 000 zł, w czym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 280 000 zł.

Czy Eco Driving jest skuteczny? Przekonało się o tym już kilkaset osób przeszkolonych przez instruktorów Szkoły Auto w ramach ubiegłorocznej edycji  programu "Eco Driving bezpiecznego Poznania".

Wszyscy uczestnicy zauważyli już, że ilość spalanego paliwa przy zastosowaniu zasad Eco Drivingu zmniejsza się o przynajmniej 1 l/100 km, a są kierowcy, którzy potrafili zmniejszyć swoje spalanie o 3.3 l/100 km, co było nie lada wyczynem (30% poprawa). W trakcie szkolenia zmniejsza się nie tylko spalanie. W 90 % przypadków poprawia się czas przejazdu, jak również zwiększa średnia prędkość, a wszystko dzięki płynniejszej jeździe i lepszej obserwacji drogi.

źródło: poznan.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj