Już po raz piąty samorządy lokalne będą rywalizować o tytuł najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Konkurs ma na celu promowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz wymianę doświadczeń między miastami i stanowi element ogólnopolskiego programu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

– Władze samorządowe mają na co dzień styczność z mieszkańcami, dobrze zdają sobie sprawę z ich oczekiwań. Ludzie chcą lepszego życia w mieście, z czystszym powietrzem, w przyjemnym otoczeniu, chcą zużywać mniej energii. Obecnie wszystkie miasta bez względu na ich wielkość, wszędzie na świecie, odgrywają naprawdę wielką rolę. Mobilizacja na szczeblu lokalnym kształtuje rzeczywistość i przyczynia się do dynamiki na rzecz postępu – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce i tym samym zachęca samorządy do wzięcia udziału w konkursie.

– Szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach będzie okazją, aby omawiać te niezwykle ważne dla naszej przyszłości tematy w skali globalnej – dodaje Ambasador Francji.

Zielone miasta i gminy

Do udziału mogą zgłosić się wszystkie miasta oraz związki międzygminne, które realizują projekty proekologiczne w ramach co najmniej jednej spośród sześciu kategorii: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi, mobilność zrównoważona oraz jako nowość od tego roku – zieleń a jakość powietrza. Zgłoszenie w postaci wypełnionego formularza konkursowego należy przesłać pocztą do 15 października.

Jury weźmie pod uwagę m.in. realne osiągnięcia gminy w poszczególnych kategoriach, projekty w zakresie powyższych kategorii planowane w ciągu najbliższych dwóch lat,  środki przeznaczone na działania proekologiczne, konsultacje społeczne w zakresie opracowywania i wdrażania tych działań oraz oryginalność inicjatyw.

W każdej z kategorii wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców: spośród miast liczących powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas listopadowego Ogólnopolskiego Kongresu Eco-miast, który odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Warszawie.

Przestrzenna eko-edukacja

W tym roku w ramach programu Eco-miasto odbędzie się po raz drugi projekt edukacyjny „Zakręceni w przestrzeni” organizowany przez Fundację Wspólnie – LafargeHolcim. Ma on pokazać dzieciom i młodzieży to, że mogą samodzielnie kształtować przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują. Konkurs adresowany dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpocznie się we wrześniu.

W poprzednich edycjach konkursu Eco-miasto wzięło udział prawie 100 miast. W 2016 roku laureatami zostały: Kobyłka, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Słupsk, Wrocław i Zabrze.

Czytaj więcej

Skomentuj