Edukacja ekologiczna przez zabawę czyli "Czyste powietrze – oddech dla Opola"

Edukacja ekologiczna przez zabawę czyli
MB
04.10.2023, o godz. 13:03
czas czytania: około 4 minut
0

Miasto Opole zakończyło kolejną odsłonę działań informacyjno-edukacyjnych, pokazujących korzyści, wynikające z przeciwdziałania zjawisku niskiej emisji. W ramach kampanii „Czyste powietrze – oddech dla Opola” odbyło się sporo aktywności, które skierowane były zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wiedzę na temat jakości powietrza w Opolu oraz działań, które można podejmować w celu jej poprawy, można było zdobyć m.in. podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się 17 czerwca na pl. Kopernika.

W ramach przygotowanego przez Miasto EKOSTOISKA  działał punkt konsultacyjny, a eksperci udzielali porad z zakresu efektywności energetycznej w domu, izolacji oraz alternatywnych metod pozyskiwania energii. Odwiedzający punkt mieszkańcy chętnie zadawali pytania i dowiadywali się więcej na temat zrównoważonego wykorzystania energii w swoich domach, a także dostępnych programów wsparcia
i dofinansowania.

Edukacja przez zabawę

Dla uczestników przygotowano także szereg warsztatów, dzięki którym mogli dowiedzieć się, jak postępować z odpadami oraz wykonać z nich nowy, użyteczny przedmiot. Na stanowiskach warsztatowych można było tworzyć doniczki dla roślin, świece sojowe, wiszące dekoracje z odpadów oraz własnoręcznie pomalować bawełnianą torbę na zakupy. Nie zabrakło także działań  związanych z ochroną powietrza. Dzięki warsztatom, w ramach których wykorzystywano zestawy edukacyjne odnawialnych źródeł energii, dzieci poznawały zagadnienia produkcji i wykorzystywania energii odnawialnej. Duże zainteresowanie wzbudziła także wielkoformatowa gra plenerowa „Bez strachu po dachu”, dzięki której gracze mogli aktywnie spędzać czas, rywalizując ze sobą i sprawdzając swoją wiedzę na temat ochrony powietrza. Na scenie wydarzenia przeprowadzono również konkurs koło fortuny pn. „W koło niskiej emisji”, w którym sprawdzano wiedzę uczestników na temat niskiej emisji, przyczyn i konsekwencji tego zjawiska oraz sposobów na poprawę jakości powietrza. Za dobre odpowiedzi i zaangażowanie uczestnicy zdobywali nagrody – grę planszową „Bez strachu po dachu”.  Po zakończeniu tej aktywności na scenie konkurs kontynuowano na EKOSTOISKU  i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Piknik rodziny w Opolu był nie tylko świetną okazją do spędzenia czasu z bliskimi, ale także doskonałym miejscem do nauki i inspiracji. Dzięki różnorodnym atrakcjom, uczestnicy mogli czerpać radość z twórczego podejścia do ekologii oraz poszerzać swoją wiedzę na temat ochrony powietrza oraz środowiska.

Na ratunek Czystolandii

W ramach kampanii w przedszkolach oraz klasach I-III szkół podstawowych wystawiano przedstawienie edukacyjne pn. „Na ratunek Czystolandii”. Historia opowiada walkę komisarza Dymskiego z wiedźmą Śmieciuchą w obronie czystego powietrza. W przedstawieniu uczestnicy angażowani byli w pomoc w rozwiązaniu zadań przygotowanych Dymskiemu przez wiedźmę Śmieciuchę i zdobywali wiedzę na temat zakazu spalania śmieci w domowych piecach, konsekwencji takiego działania oraz sposobów na poprawę jakości powietrza. Łącznie od 11 września do 29 września 2023 r. w przedszkolach i szkołach podstawowych zostało przeprowadzonych 60 przedstawień, w których łącznie wzięło udział 3547 osób, w tym: 2209 przedszkolaków oraz 1338 uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Kilowaty zabawy

Uczniowie klas I-III mogli wziąć również udział w warsztatach pn. „Kilowaty zabawy”. Zajęcia rozpoczynała krótka prezentacja multimedialna, dotycząca źródeł energii oraz ich wpływu na środowisko. W prezentacji opisano zjawisko niskiej emisji, jej przyczyny i konsekwencje, a także sposoby na poprawę jakości powietrza, m.in. przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Po części teoretycznej prowadzący za pomocą zestawów dydaktycznych, zawierających m.in. panele fotowoltaiczne, wiatraki oraz ręczny generator prądu, pokazywał, w jaki sposób wytwarzana jest energia. Podsumowaniem zajęć była z kolei dyskusja na temat korzyści dla środowiska, wynikających ze stosowania OZE oraz rozwiązywanie zadań w przygotowanej na ten cel karcie pracy. Zajęcia, które odbyły się w terminie 11-19 września 2023 r., zostały zrealizowane w 23 szkołach podstawowych na terenie Opola. Łącznie wzięło w nich udział 717 uczniów.

Realizując kampanię nie zapomniano także o prowadzeniu działań komunikacyjnych w mediach społecznościowych. W efekcie na profilu FB: Czyste Powietrze regularnie pojawiały się posty dotyczące tematyki ochrony powietrza, a także konkursy, w których można było wygrać przygotowane w ramach kampanii gadżety, np. termometr pokojowy, kalendarz bambusowy czy też bawełnianą torbę.

W działaniach edukacyjnych w ramach tegorocznej kampanii edukacyjnej „Czyste powietrze – oddech dla Opola” oficjalnie wzięło udział około 5000 osób, jednak w związku z tym, że takie działania mają charakter kaskadowy, to z pewnością ich zasięg był jeszcze większy! Biorące udział w spektaklach i warsztatach dzieci z pewnością podzieliły się swoją wiedzą z dorosłymi, którzy (mamy taką nadzieję) również będą stosować ją w praktyce, zgodnie z ideą „Czyste powietrze – oddech dla Opola”.

BQWX9563
CWAH5221
CWSO5160
HMOX3474
IMG_6229
IMG_6244
IMG_6254
IMG_6280
IMG_6338
IMG_6347
IMG_6355
IMG_6374
IMG_6389
KFWL3981
PEVH2742
THQY2865

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024