Reklama

envicon 2023 ad1a

Egipt: Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy

Egipt: Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy
PAP/jw
16.02.2022, o godz. 15:22
czas czytania: około 2 minut
0

Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału, gdzie w marcu ubiegłego roku kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie, ma zostać poszerzona o 40 metrów na wschód i pogłębiona do 22 metrów, poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Rabie zaznaczył podczas konferencji prasowej, że poszerzenie kanału na całej jego długości byłoby zbyt kosztowne. Wskazał, że celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu statków przepływających przez kanał.

Zakłócenia w światowej gospodarce

W marcu 2021 r. zaklinował się kontenerowiec Ever Given, pływający pod panamską banderą, obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp. Trwający prawie tydzień incydent doprowadził do zatrzymania w kanale ponad 400 statków, co spowodowało poważne zakłócenia w światowej gospodarce.

Rozbudowa kanału

Na początku bieżącego roku Rabie ogłosił, że prace nad rozbudową kanału skończą się latem 2023 r. Południowy odcinek kanału długości 30 km, na którym utknął Ever Given – zostanie poszerzony o 40 m na wschód oraz pogłębiony o niemal dwa metry (z 66 do 72 stóp). “Poprawi to nawigację statków o 28 proc. w tej trudnej części kanału” – mówił.

Rabie zapytany o transporty irańskiej ropy przechodzącej przez Kanał Sueski wbrew amerykańskim sankcjom, odparł, że nie ma żadnej “dyskryminacji, jeśli chodzi o narodową flagę na statkach” i przyznał, że irańska ropa rzeczywiście jest transportowana przez kanał.

Sprzedaż udziałów

We wtorek w rozmowie z CNBC Arabia, Rabie poinformował także, że SCA zamierza sprzedać akcje niektórych ze swych spółek, których jest właścicielem, na egipskiej giełdzie papierów wartościowych. Dodał, że rozważane jest sprzedanie 20 proc. udziałów w dwóch lub trzech spółkach. Doprecyzował, że będą to firmy Canal Rope, Canal Harbour i Great Projects. Spodziewa się również, że w lutym przychody Urzędu Kanału Sueskiego wzrosną o 15 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023