Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

EKODUKT – polski wynalazek szansą na ekologiczne drogi gruntowe i ścieżki rowerowe

EKODUKT – polski wynalazek szansą na ekologiczne drogi gruntowe i ścieżki rowerowe
Krzysztof Czajka
03.06.2015, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
1

W ramach  Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznańskiego Waste-Klastra powstały kolejne wynalazki zgłoszone do opatentowania w Urzędzie Patentowym RP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Tym razem jest to specjalna mieszanka o nazwie EKODUKT. Technologia ta jest przeznaczona do budowy, naprawy i renowacji dróg gruntowych, w tym dróg leśnych, dojazdów do pól, ścieżek i dróg w terenach chronionych, szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

Technologia polega na wbudowaniu specjalnych mieszanek glin i nieorganicznych substancji mineralnych wraz z kruszywami lokalnymi lub materiałem występującym w drodze. Zarówno mieszanka jak i jej wbudowanie przeszły pomyślne próby w testach laboratoryjnych, na drodze wewnętrznej Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. 1 i 2) i na ścieżkach turystycznych w Gorcach.

Zasadniczą zaletą tej technologii jest możliwość wykorzystania lokalnych surowców mineralnych, drobnych frakcji odpadów wydobywczych czy też urobku z naprawianej drogi lub ścieżki. Umożliwia to oszczędną budowę dróg gruntowych przy jednoczesnym zachowaniu ich ekologicznego charakteru.

Przyszłość technologii jest niewątpliwie związana z polepszeniem skomunikowania wsi, bieżącym utrzymaniem szlaków turystycznych i budową ekologicznych ścieżek rowerowych. Szczególną zaletą tej technologii jest wykorzystanie naturalnych surowców ilastych wspomagających otaczające środowisko przyrodnicze poprzez sorbowanie zanieczyszczeń. Opracowana technologia ogranicza możliwość rozmywania i wypłukiwania dróg gruntowych, a wszelkie prace naprawcze w tych drogach mogą być wykonywane bardzo szybko i z ograniczeniem kosztów prac.

Technologia EKODUKT opracowana została przez zespół naukowców i praktyków w składzie : Krzysztof Czajka – geolog, geochemik, Włodzimierz Urbaniak – chemik, profesor UAM w Poznaniu, Łukasz Łukaszka – technolog, specjalista w zakresie geoinżynierii, Włodzisław Ćwiąkalski – chemik, przedsiębiorca  i Krzysztof Szymił – technolog, przedsiębiorca.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Jurek S

Komentarz #152 dodany 2016-10-27 18:52:26

Chciałbym zastosować taką mieszankę ekodukt. Jak można otrzymać taką mieszankę czy recepte?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024