Ponad 5000 małych i średnich przedsiębiorstw zaangażowało się w Program Czysty Biznes – 6 listopada poznamy laureatów konkursu na najbardziej innowacyjne, ekologiczne rozwiązania. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska wśród firm zaangażowanych w program Czysty Biznes, aż 76 proc. prowadzi działania proekologiczne ze względu na chęć obniżenia kosztów.

Najwięcej – 56 proc. inwestuje w zmniejszenie energii i wdrożenie innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska technologii. 85 proc. przedsiębiorstw objętych badaniem to firmy małe ‐ zatrudniające do 50 osób.

„Co ważne, małe firmy inwestują w ekologiczne rozwiązania nie tylko ze względu na chęć zmniejszenia kosztów czy poprawy wizerunku, ale również przez lokalny patriotyzm i chęć poprawy stanu lokalnego środowiska” – mówi Joanna Węgrzycka, Członek Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Kierownik Programu Czysty Biznes.

6 listopada, na Zamku Królewskim w Niepołomicach k. Krakowa poznamy tegorocznych laureatów konkursu „Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes”, którzy otrzymają statuetki za najbardziej innowacyjne, ekologiczne rozwiązania. Uroczystość nie bez przyczyny odbędzie się w Niepołomicach – to tam udało się stworzyć wyjątkową atmosferę dla współpracy biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych, która jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju.

Do tej pory w działania programu Czysty Biznes zaangażowało się 5000 małych i średnich przedsiębiorstw. W konkursie biorą udział przede wszystkim małe firmy, które wprowadzają dobre praktyki na lokalnym rynku. Wśród 13 nominowanych firm są m.in. producent lamp wykonanych w technologii LED z Wrocławia, producent ekologicznych jabłek z Podlasia, czy firma z Knurowa, która na zrekultywowanym wysypisku odpadów hoduje stado kóz afrykańskich.

Wyboru laureatów dokona kapituła konkursu, w skład której wchodzą m. in. Jerzy Brniak – Prezes Zarządu BP Polska, Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Jan Okulicz – doradca Zarządu Toyota Motor Poland, Beata Adamczyk – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki oraz Monika Dziadkowiec – Dyrektor Generalny Ministerstwa Środowiska.

Ceremonii wręczenia nagród na Zamku w Niepołomicach będzie towarzyszyła konferencja „Ekoinnowacje – od pomysłu do biznesu”, w której wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce oraz agend rządowych i samorządowych.

Ekoinnowacje są istotne dla gospodarki ponieważ oprócz zmniejszenia oddziaływania na środowisko, zwiększają efektywność wykorzystania zasobów naturalnych i konkurencyjność przedsiębiorstw. Szacuje się, że do 2020 roku wartość światowego rynku technologii środowiskowych wzrośnie dwukrotnie i wyniesie 1 bilion euro.

Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj