Ruszyła właśnie 11. edycja konkursu Ekologia w Obiektywie, organizowanego przez firmę Bayer we współpracy z UNEP. Tegorocznym tematem zmagań fotografów jest „Życie w lasach”, bowiem rok 2011 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów.

Do zmagań konkursowych mogą stanąć wszyscy miłośnicy fotografii – profesjonaliści i amatorzy. Jak co roku technika zdjęcia jest dowolna – można przesyłać fotografie wykonane cyfrowymi aparatami kompaktowymi, lustrzankami, telefonami komórkowymi, a także zdjęcia przetworzone cyfrowo i – uwaga, nowość – w technice 3D i makro! Zasada jest jedna – wszystko musi się odbywać w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, czyli być przesłane poprzez e-mail, eliminując zbędne wykorzystanie papieru.

Zdjęcia należy kierować na konkurs za pomocą strony www.ekologiawobiektywie.pl. W portalu internauci znajdą galerię prezentującą fotograficzną historię konkursu. Każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł też komentować zdjęcia i je oceniać. Co tydzień przez cały czas trwania konkursu, dzięki głosowaniu internautów – będzie przyznawana nagroda dla zdjęcia tygodnia.

– „W tym roku dodaliśmy kolejną kategorię, dając szansę pasjonatom fotografii trójwymiarowej. Strona, w której na bieżąco toczy się konkursowe życie, zyskała nowe, atrakcyjne aktywności dla internautów, min. FotoPuzzle, animacje, EkoFotoŁamigłówkę i inne zabawy eko-fotograficzne przyciągające młodych ludzi i zachęcające ich do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju i fotografii. A to przecież oni będą decydować o kształcie przyszłego świata – powiedziała Monika Lechowska z działu komunikacji firmy Bayer.

Lasy pełnią bardzo ważne funkcje w środowisku naturalnym: klimatyczne, glebochronne, przeciwerozyjne, wypoczynkowe, łowieckie, przyrodnicze oraz oczywiście gospodarcze. – Są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi. Odgrywają gospodarczą, społeczną i kulturowa rolę w życiu wielu z nas – komentuje Magdalena Machinko-Nagrabecka z UNEP/GRID-Warszawa, jednocześnie jurorka konkursu. – Zapewniają schronienie, są źródłem pożywienia, lekarstw i czystej wody, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu stabilnego globalnego klimatu i środowiska. Lasy regulują lokalne temperatury i przyczyniają się do ochrony zasobów wody pitnej, ale także działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla i łagodzą zmiany klimatyczne. Dostarczają nam ziół i surowców leczniczych, grzybów i owoców runa leśnego, kory i igliwia, a przede wszystkim drewna – podstawowego surowca odnawialnego. Należy jednak pamiętać o tym, aby tym bogactwem gospodarować w sposób świadomy i racjonalny – dodaje przedstawicielka UNEP/GRID-Warszawa.

Konkurs „Ekologia w Obiektywie” kierowany jest do młodzieży w wieku 12 – 17 lat oraz do dorosłych profesjonalistów i amatorów. Organizatorzy czekają na zdjęcia wykonywane aparatem fotograficznym, z telefonu komórkowego, przetworzone cyfrowo albo – co jest nowością – wykonane w technologii 3D bądź makro. Wszystkie prace powinny zostać przesłane przez uczestników w terminie od 7 marca do 8 maja br. Uczestnicy dorośli mogą przesłać 8 zdjęć, osoby niepełnoletnie – 6.

Pełnoletni zwycięzcy Nagrody Głównej w każdej z pięciu kategorii technicznych (zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym; zdjęcia wykonane telefonem komórkowym; zdjęcia przetworzone cyfrowo; zdjęcia 3D; makro) otrzymają 2 000 zł każdy. Zwycięzcy równorzędnych Nagród Głównych, w kategorii uczestników niepełnoletnich, zostaną wyróżnieni warsztatami fotograficznymi o wartości 2 500 zł zorganizowanymi przez magazyn Digital Foto Video. Dodatkowo przyznane zostanie – niezależnie od wieku i kategorii technicznej – Grand Prix, które wyniesie 5 000 zł. Do wszystkich nagród zostanie dołączona kwartalna prenumerata magazynu Digital Foto Video.

Dla najaktywniejszych internautów, którzy będą komentować, oceniać i brać udział w aktywnościach na stronie też przewidziano nagrody. Będą to branżowe publikacje wydawnictwa Galaktyka oraz prenumeraty magazynu Digital Foto Video.

Partner konkursu: miesięcznik Digital Foto Video. Patronat merytoryczny: UNEP/GRID-Warszawa. Patroni medialni: fotopolis.pl, konkursykreatywne.pl, Galaktyka, Świat Nauki, Wiedza i Życie, zielonalekcja.pl.

Szczegóły na www.ekologiawobiektywie.pl

 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj