27 sierpnia w Piaskach, k. Rucianego Nidy odbyła się już ostatnia w tym sezonie letnim impreza BOŚ EKO WEEKEND, której głównym celem jest promocja budowy ekologicznych przystani żeglarskich na Warmii i Mazurach.

Miedzy innymi po Mikołajkach i Rynie przyszedł czas na promocję kolejnego miejsca, gdzie niebawem powstanie ekologiczna przystań. Tym razem zielony piknik zawitał w gościnne dla żeglarzy progi przystani TKKF Korektywa nad jeziorem Bełdany. Niebawem w tym miejscu dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstanie przyjazna dla środowiska przystań. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie jest instytucją pośredniczącą w przekazywaniu tych środków. Umowę dofinasowania podpisano w marcu w siedzibie funduszu.

– W naszym porcie możemy przyjąć do 300 jachtów – mówi wówczas Maciej Grójec – Prezes Zarządu TKKF "Korektywa" w Piaskach. – Szacujemy, że więcej niż połowa jednostek cumujących w naszym porcie wyposażona jest w chemiczne wc. Chcemy mieć pewność, że nieczystości będą teraz trafiały tam gdzie powinny, a nie do jeziora. Dzięki inwestycji znacznie wzrośnie m.in. standard eko-mariny, powstanie zaplecze sanitarne oraz infrastruktura służąca utylizacji i odbioru ścieków jachtowych na terenie przystani.

Sobotni piknik miał na celu promowanie ekologicznego portu wśród żeglarzy i motorowodniaków, którzy pływają po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nie zabrakło więc licznych konkursów dla dzieci i młodzieży związanych z tematyką z ochrony środowiska. Nie obyło się też bez regat i pokazów ratownictwa wodnego. 

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj