Instalacje solarna i fotowoltaiczna, oświetlenie LED, deszczówka do spłukiwania toalet i zielone dachy – takie ekologiczne rozwiązania zastosowano w powstającym na toruńskich Bielanach kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ta budowa to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia.

W powstającym obiekcie szpitala zastosowano rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić wodę, ciepło i prąd. Na dachu budynku funkcjonującego już garażu wielopoziomowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie ze szpitalnych kranów. Korzystać z niej będą pacjenci i personel przebywający w nowym gmachu głównym i budynku dla oddziału zakaźnego i poradni. Ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

Panele fotowoltaiczne i oświetlenie LED-owe

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia ma zasilać oświetlenie zewnętrzne. Wydatki na prąd będą mniejsze także dzięki zastosowaniu oświetlenia LED. Początkowo garaż miał mieć trzy kondygnacje, ostatecznie jednak zdecydowano o budowie parkingu czteropoziomowego. Garaż działa od grudnia 2017 r. Może na nim parkować ponad 420 aut.

Oszczędzana będzie także woda. Na Bielanach toalety będą spłukiwane deszczówką. Woda będzie zbierana w zakopanych pod ziemią zbiornikach. Po wstępnym oczyszczeniu będzie używana do spłukiwania toalet we wszystkich budynkach.

Zielony eko-szpital

Na terenie szpitala będzie dużo zieleni. Powierzchnia terenów zielonych wynosić ma 57 tys. m kw. Zieleń znajdzie się nawet na dachach niektórych budynków – posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, rośliny lubiące stanowiska słoneczne. Zaplanowano także posadzenie ponad stu drzew, będą to między innymi: sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie oraz tysiące krzewów i krzewinek.

Wśród nich postawione będą ławki, dwie wykonane z drzewa, które było pomnikiem przyrody. Będzie na nich umieszczona stosowana informacja na temat pochodzenia.

Gotowe są już budynki techniczne szpitala. Znajdują się w nich między innymi: kotłownia olejowa, trafostacja, garaż dla karetek, podziemny neutralizator ścieków i miejsce gromadzenia odpadów komunalnych. Szpital został wyposażony w dodatkowe źródła wody, energii elektrycznej i ciepła. W razie awarii urządzenia są gotowe do użytku.

Budynek główny i administracyjny mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2019 r. Później planowane jest oddanie skrzydła dla oddziału zakaźnego i poradni. Jako ostatnia będzie gotowa siedziba oddziałów psychiatrycznych. W obiekcie, gdzie znajdą się oddziały zakaźne i poradnie, otynkowane są już niektóre ściany, ułożono także część elewacji zewnętrznej.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach rozpoczęła się 5 stycznia 2017 r. Tego dnia uroczyście wbito pierwszą łopatę. W szpitalu będzie prawie tysiąc łóżek. W budynkach zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, zaplanowano między innymi: system szpitalnej poczty pneumatycznej i centralną, zautomatyzowaną aptekę. Przewidziano także przestrzeń do spotkań pacjentów z rodziną i restaurację.

Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł zostanie wydane na wyposażenie medyczne i niemedyczne. Wykonawca, firma Budimex, ma zakończyć prace do końca 2019 r. Inwestycja finansowana jest m.in. z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, budżetu samorządu województwa oraz środków własnych szpitala.

Czytaj więcej

Skomentuj