30 kwietnia w Mikołajkach zainaugurowano tegoroczny sezon żeglarski. Uroczystość była okazją do otwarcia pierwszej na Warmii i Mazurach ekologicznej mariny.

Dotychczas w okolicy Mikołajek nie było ani jednego miejsca, w którym można było zrzucić ścieki z łodzi. W rezultacie zawartość pokładowych toalet trafiała często do jezior. Teraz to ma się zmienić. Od soboty w przystani można, m.in.: wypompować ścieki z jachtów i łodzi motorowych, a także pozbyć się śmieci. Stary drewniany pomost został wyremontowany, a obok niego stanął drugi, nowy – o konstrukcji pływającej.

W ekomarinie powstał także budynek, w którym znajdują się sanitariaty i prysznice, pomieszczenia socjalno-administracyjne i sala edukacyjno-wykładowa. W tej ostatniej młodzież będzie uczyła się m.in. prawidłowych, ekologicznych postaw jakie obowiązują każdego prawdziwego żeglarza. Dodatkowo budynek będzie wykorzystywany w sytuacjach nagłego załamania pogody lub białego szkwału jako schronieniem dla potrzebujących pomocy.

Ekomarina w Mikołajkach powstała dzięki projektowi "Budowa ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów". W ramach tego działania powstaną kolejne mariny przyjazne środowisku. W czerwcu zaplanowano otwarcie ekomariny w Wilkasach, k. Giżycka, w lipcu w Mrągowie, a w sierpniu – w Piaskach nad Bełdanami. Powstającą sieć ekologicznych portów będą promować – podobnie jak w Mikołajkach- regaty i festyny organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Bezpieczeństwa Wielkich Jezior Mazurskich.

Pieniądze na budowę ekologicznych portów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Z tego samego źródła przed tegorocznym sezonem żeglarskim sfinansowano zakup pięciu łodzi hybrydowych dla policji. Są one wyposażone w kamery termowizyjne, które ułatwiają lokalizację nielegalnych zrzutów nieczystości do jezior. Docelowo w regionie do 2013 roku powstanie kilkanaście ekomarin.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj