Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

EkoVolt Centrum Odzysku Energii, czyli jak pokonać kryzys energetyczny

EkoVolt Centrum Odzysku Energii, czyli jak pokonać kryzys energetyczny
13.01.2023, o godz. 13:00
czas czytania: około 3 minut
0

COM40 planuje budowę instalacji odzysku energii na terenie gminy Nowe Skalmierzyce k. Kalisza. Celem EkoVolt Centrum Odzysku Energii jest m.in. przeciwdziałanie skutkom kryzysu energetycznego oraz zwiększenie konkurencyjności inwestora na rynku lokalnym i globalnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Skutki największego globalnego kryzysu energetycznego wszechczasów odczuwa każdy. Zapowiadane podwyżki cen energii dla COM40 mają osiągnąć poziom 300%. Dla utrzymania obecnego zatrudnienia, potencjału i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa kluczowe jest zachowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynkach krajowych i zagranicznych. Do tego niezbędne jest pozyskanie relatywnie taniej energii elektrycznej i cieplnej. Powstanie EkoVolt Centrum Odzysku Energii znacząco obniży koszty funkcjonowania firmy.

Warto dodać, że Grupa COM40 to największy pracodawca w regionie, który zatrudnia około 6000 pracowników Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, z czego około 1300 to mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce. Co siódmy pracujący mieszkaniec gminy zatrudniony jest w Grupie COM40. Firma zapewnia 1/3 dochodów własnych samorządu z podatku od nieruchomości i podatków dochodowych (tj. ponad 20 mln zł).

Czym będzie EkoVolt?

EkoVolt Centrum Odzysku Energii to elektrociepłownia, w której w sposób kontrolowany i bezpieczny dla środowiska będzie odzyskiwana energia z odpadów. Przy czym do instalacji nie trafią śmieci, tylko paliwo alternatywne Pre-RDF oraz RDF wytworzone z frakcji odpadów nienadających się do recyklingu (nie będą to odpady niebezpieczne!). EkoVolt ma powstać przy zakładzie COM40 w Ociążu, przy ul. Torowej 11, czyli na terenie przemysłowym, oddalonym od skupisk ludzkich. Jednak na świecie tego rodzaju zakłady działają często w centrach miast (Paryż, Kopenhaga, Wiedeń).

Jest tak dlatego, że instalacje tego typu są bezpieczne, bowiem muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy. Poziom emisji jest co najmniej dziesięciokrotnie niższy niż elektrociepłowni konwencjonalnych. W Polsce funkcjonowanie instalacji odbywa się zawsze pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Korzyści dla mieszkańców

Najlepszy sposób na ochronę miejsc pracy w zakładach grupy COM40 oraz w firmach współpracujących czy podwykonawczych stanowi właśnie inwestycja w ekologiczne i ekonomiczne źródło energii. Przyniesie ona również wiele innych korzyści mieszkańcom Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Przyczyni się m.in. do wyhamowania wzrostu opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

Umożliwi dostawę ciepła do lokalnej sieci ciepłowniczej. Zyska także samorząd Nowych Skalmierzyc, ponieważ z tytułu podatku od budowli do miejskiej kasy wpływać będzie ponad 4 mln zł więcej. To w dużej mierze dzięki dochodom pochodzącym z COM40 lokalny samorząd może finansować inwestycje służące mieszkańcom, związane z infrastrukturą, edukacją, czy obiektami rekreacyjnymi.

Fundusz Wsparcia Ekologicznego

Firma COM40 planuje ponadto rozpocząć wieloletni projekt: Fundusz Wsparcia Ekologicznego (FWE), który finansowo miałby wspierać samorząd i mieszkańców gminy Nowe Skalmierzyce w realizacji przedsięwzięć proekologicznych. Działania obejmować miałyby m.in. wsparcie wymiany „kopciuchów”, realizacji fotowoltaiki czy wymiany źródeł ciepła – np. w formie dopłaty do istniejącego programu gminnego i NFOŚiGW.

Transparentność projektu

Grupa COM40 przywiązuje dużą wagę do ekologii i komfortu życia mieszkańców. W najbliższych dniach trafi do nich pakiet informacji o planowanej inwestycji. Będzie to tylko jeden z elementów kampanii informacyjnej EkoVolt Centrum Odzysku Energii.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024