Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: odzysk energii

Łącznie artykułów: 32.

Źródła energii na niepewne czasy

Źródła energii na niepewne czasy

28.04.2026
0

Pandemia, rosyjska inwazja na Ukrainę, a teraz wojna USA i Izraela z Iranem – kolejne geopolityczne wstrząsy co jakiś czas przypominają nam, w jak niespokojnych czasach żyjemy. Gdzie szukać źródeł energii, które pomogą nam zagwarantować bezpieczeństwo w obliczu szalejących cen węgla, gazu i ropy? Część odpowiedzi znajdziemy bliżej niż myślimy – w naszych pojemnikach na odpady.

W odpadach drzemie energia

W odpadach drzemie energia

27.04.2026
0

Władze polskich miast stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem. Od lat wzrasta ilość generowanych odpadów, ale też wymagania dotyczące właściwego ich zagospodarowania. Z drugiej strony samorządy potrzebują coraz więcej taniej, lokalnie produkowanej energii. Czy te dwa problemy mogą zmienić się w jedno rozwiązanie? Tak – i już dziś udowadniają to nasze gminy.

600 mln zł na wysokosprawną kogenerację z odpadów niebezpiecznych. NFOŚiGW ogłosił konsultacje społeczne założeń programu

600 mln zł na wysokosprawną kogenerację z odpadów niebezpiecznych. NFOŚiGW ogłosił konsultacje społeczne założeń programu

12.01.2026
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił konsultacje społeczne projektu nowego programu priorytetowego „Wysokosprawna kogeneracja z odpadów niebezpiecznych”. To istotny moment dla całej branży gospodarki odpadami oraz sektora energetycznego. Inicjatywa ta ma wypełnić krytyczną lukę w finansowaniu zaawansowanych technologii termicznego przekształcania, odpowiadając na rosnącą presję regulacyjną i społeczną związaną z tzw. „bombami ekologicznymi” oraz odpadami medycznymi. Konsultacje potrwają od 8 do 22 stycznia 2026 r.

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start

05.11.2025
0

W Łochowie rozpoczęła się właśnie 22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – najważniejsze w Polsce spotkanie branży zajmującej się odzyskiem energii z odpadów. Przez trzy dni eksperci, samorządowcy, inwestorzy i przedstawiciele instalacji WtE będą dyskutować o przyszłości sektora, nowych regulacjach oraz roli instalacji termicznego przekształcania w systemie energetycznym kraju.

Dr inż. Aleksander Sobolewski: Co nie możemy zrecyklingować, musimy poddać odzyskowi energii

Dr inż. Aleksander Sobolewski: Co nie możemy zrecyklingować, musimy poddać odzyskowi energii

W ostatnich dniach zakończyło się Forum Recyklingu. Jedną z kluczowych sesji poprowadził dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii. Sesja ta dotyczyła odzysku energii z odpadów, czyli jednego z najbardziej praktycznych i efektywnych sposobów radzenia sobie z odpadami, których nie da się już poddać tradycyjnemu recyklingowi.

Podsumowanie XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku

Podsumowanie XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku

Ekoprojektowanie już tu jest! – Klienci Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA – organizacji działającej na polskim rynku od 2002 roku i obsługująca najwięcej przedsiębiorców w Polsce – zgodnie deklarują że opłaty odprowadzane do Eko Cyklu zmotywowały ich do podjęcia szeregu zmian w zakresie projektowania opakowań i logistyki odzysku w celu redukcji kosztów ale też zarobkowania na surowcach i ich sprawnych przepływach

Innowacyjne podejście do recyklingu odpadów elektronicznych

Innowacyjne podejście do recyklingu odpadów elektronicznych

W obliczu rosnących problemów związanych z zarządzaniem odpadami elektronicznymi (ZSEE), konieczność opracowania bardziej efektywnych i ekologicznych metod przetwarzania staje się coraz bardziej paląca. Jednym z obiecujących rozwiązań, które zdobywa coraz większe zainteresowanie, jest zgazowanie parą wodną. Ta nowatorska technologia obiecuje zrewolucjonizować przemysł recyklingu elektroniki, oferując efektywną alternatywę dla tradycyjnych metod spalania.

Raport IOŚ-PIB: 20% odpadów komunalnych wykorzystanych energetycznie

Raport IOŚ-PIB: 20% odpadów komunalnych wykorzystanych energetycznie

05.06.2024
0

Nowy raport IOŚ-PIB ujawnia, że w 2022 roku aż 20% wszystkich odpadów komunalnych w Polsce zostało przekształconych termicznie. Dane te wyłoniły się z analizy 15 instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, których łączne moce przerobowe osiągnęły 3735 tys. ton. Spalarnie odpadów komunalnych stanowiły znaczący udział w tym procesie, przerabiając 1197 tys. ton odpadów. Raport IOŚ-PIB dostarcza najnowszych informacji na temat gospodarki odpadami w Polsce, ujawniając istotne statystyki z zakresu termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

23.05.2024
0

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży odpadowej, skłaniając ją do dostosowania infrastruktury do wymaganych przez UE poziomów recyklingu odpadów komunalnych i z tworzyw sztucznych.

Wodociągi Warszawskie w 1/3 samowystarczalne

Wodociągi Warszawskie w 1/3 samowystarczalne

05.02.2024
0

Wodociągi Warszawskie informują o kolejnych postępach na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W 2023 roku spółka wyprodukowała prawie 60 tys. MWh energii elektrycznej z własnych, głównie odnawialnych źródeł. To prawie jedna trzecia rocznego zapotrzebowania spółki, a zarazem energia, która wystarczyłaby na rok dla 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Nowe ITPOK-i na finiszu

Nowe ITPOK-i na finiszu

Na ostatniej prostej są trzy bardzo ważne dla polskiej gospodarki odpadowej inwestycje. Kończy się bowiem budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) w Gdańsku, Olsztynie i Warszawie.  Moc polskich spalarni nie wzrośnie do poziomu rekomendowanego przez ekspertów, ale zdecydowanie zwiększy się poziom zagospodarowania frakcji palnej w naszym kraju. Oddanie trzech nowych ITPOK-ów to trzy kroki we właściwą stronę.

Stołeczne MPO stawia na rozwój

Stołeczne MPO stawia na rozwój

03.10.2023
0

Mieszkańcy stolicy każdego roku wytwarzają ok. 700 tys. ton odpadów komunalnych. W pierwszej połowie 2023 roku załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odebrały od warszawianek i warszawiaków prawie 110 tys. ton odpadów. 67% z nich stanowiło frakcję zmieszaną. MPO realizuje inwestycje, które nie tylko zwiększą możliwości zagospodarowania „czarnego worka”, ale pozwolą również zwiększać poziomy segregacji i późniejszego recyklingu.

css.php
Copyright © 2026