Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Eksperci: Edukacja przedsiębiorców kluczem do powodzenia transformacji energetycznej

Eksperci: Edukacja przedsiębiorców kluczem do powodzenia transformacji energetycznej
PAP/dom
08.11.2021, o godz. 13:21
czas czytania: około 3 minut
0

Jednym z warunków powodzenia transformacji energetycznej jest wzmocnienie edukacji wśród przedsiębiorców - uważają przedstawiciele Konfederacji Lewiatan. Wiele firm nie dostrzega korzyści związanych ze zmniejszeniem energochłonności gospodarki - dodali.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Jak wskazała Konfederacja Lewiatan, w Krajowym Planie Sprawiedliwej Transformacji (KPST) konieczna jest większa koncentracja na współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia a niepublicznymi instytucjami: rynku pracy, szkoleniowymi, ale też przedsiębiorcami.

W ocenie dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Doroty Zawadzkiej-Stępniak, jednym z głównych warunków powodzenia transformacji energetycznej jest wzmocnienie roli edukacji wśród przedsiębiorców.

– Wiele firm, głównie z sektora MŚP, nie dostrzega korzyści związanych ze zmniejszeniem energochłonności gospodarki. Kluczowe w tym kontekście jest stworzenie skutecznego systemu zachęt do inwestowania w wiedzę i kwalifikacje przy wykorzystaniu m.in. nowych technologii – zaznaczyła.

Według ekspertki, system wsparcia powinien być prosty i dostępny oraz przystający do potrzeb przedsiębiorców i ich pracowników.

– W planowane rozwiązania systemowe powinny być włączone krajowe i regionalne organizacje zrzeszające przedsiębiorców, które mogą współtworzyć i realizować działania edukacyjne oraz informacyjno-promocyjne” – wskazała D. Zawadzka-Stępniak.

Wzmocnienie współpracy

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że realizacja projektów współfinansowanych z KPST oraz mających wpływ na rynek pracy i tworzenie nowych, zielonych zawodów będzie wymagała “silnego wzmocnienia modelu współpracy międzysektorowej”.

Zdaniem organizacji przygotowanie nowych projektów do KPST, które będą miały charakter złożony, a jednocześnie partnerski, będzie wyzwaniem kompetencyjnym i organizacyjnym dla przyszłych beneficjentów. Konfederacja Lewiatan postuluje, by w ramach środków pomocy technicznej KPST lub z innego źródła finansowania zabezpieczyć budżet na 2022 r. na stworzenie krajowego systemu informacyjno-doradczego dla potencjalnych beneficjentów.

KL postuluje też zagwarantowanie odpowiedniego budżetu na przeprowadzenie oceny projektów przez ekspertów zewnętrznych. “Chodzi o rzetelną, gwarantującą wysoką jakość weryfikację projektów wspierających transformację energetyczną polskiej gospodarki, przeprowadzoną przez osoby z odpowiednim doświadczeniem rynkowym i wiedzą sektorową” – podkreślono.

Konieczny monitoring efektywności

Według organizacji pracodawców naturalnym forum do przeprowadzenia ocen efektywności oraz skuteczności realizowanych interwencji będzie Komitet Monitorujący KPST. “Powinien on być uruchomiony już w pierwszym półroczu 2022 r. ze względu na specyfikę KPST oraz dużą złożoność planowanych projektów transformacji energetycznej w wymiarze społecznym oraz gospodarczym” – oceniono.

Dodano, że w jego skład powinni wchodzić m.in. przedstawiciele partnerów spoza administracji, w tym reprezentatywnych organizacji pracodawców i pracowników. “Włączenie tych środowisk do systemu wdrażania i monitorowania KPST zapewni pełną transparentność i przejrzystość działań administracji odpowiedzialnej za wydatkowanie środków z tego planu oraz szansę powodzenia w realizacji” – zaznaczono.

Do Polski z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji (FST) ma trafić ponad 4,4 miliarda euro. Warunkiem skorzystania ze środków FST jest przygotowanie przez regiony oraz zatwierdzenie przez Komisję Europejską terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji. W Polsce o pieniądze z FST ubiega się sześć regionów: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie. Zostały one wskazane jako beneficjenci funduszu w projekcie Umowy Partnerstwa (UP) na lata 2021-2027.

________________________________________________________________________

Samodzielność Energetyczna Gmin

Redakcje miesięczników „Energia i Recykling” oraz „Przegląd Komunalny” zapraszają na 3. Konferencję Samodzielności Energetyczna Gmin. Odbędzie się ona w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2021 r. w Poznaniu i będzie miała charakter hybrydowy, a więc łączący możliwość bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniu z jednoczesną transmisją internetową on-line.

Konferencja poruszać będzie zagadnienia związane z sytuacją na rynku energetycznym w dobie wahań cen, rosnącego zapotrzebowania na energię i oczekiwań mieszkańców dotyczących niskoemisyjnej produkcji energii. Jest adresowana przede wszystkim do samorządów, a szczególnie do osób odpowiadających w gminach za zaopatrzenie w energię i bezpieczeństwo energetyczne. Będzie przede wszystkim okazją do przedstawienia rozwiązań, które pomogą gminom w wejściu na drogę prowadzącą do bezpieczeństwa energetycznego, a w dalszej perspektywie także samodzielności energetycznej.

Udział dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w Konferencji będzie bezpłatny – zarówno w wersji stacjonarnej w Poznaniu, jak i w formule transmisji online z wydarzenia.

Szczegóły poznać można na STRONIE KONFERENCJI. Tam też wkrótce ruszą zapisy udziału w niej. Zapraszamy!

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024